[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 379: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3788: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3184)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3790: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3184)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3791: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3184)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3792: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3184)
www.tolkien.rs/arhiva/ • Pogledaj temu - Gormengast

Gormengast

Koje ste čitali i šta biste preporučili

Moderatori: Aragorn, High Duke, rinsvind

Gormengast

Postod Orion u Ned Mar 30, 2008 9:49 am

Trazio sam i trazio u temama, ali nisam nasao ovo delo. Smatram da itekako zasluzuje da se o njemu koja
prozbori, jer je rec o delu koje je izvrsilo veliki uticaj na druge pisce fantastike :) .
Poodavno sam citao, izdao je Okean, ja sam procitao dva dela, ne znam da li je izasao treci, ja nisam mogao da
ga nadjem?
Kakvi su vasi utisci o ovom delu ?
Korisnikov avatar
Član
Član

Pridružio se: Sub Nov 17, 2007 1:01 am

Re: Gormengast

Postod DevouredSoul u Ned Mar 30, 2008 1:21 pm

Prochitala sam nedavno prvi deo, utiske sam ostavila na temi "shta ste poslednje prochitali", pa necju da se ponavljam. Jako dobra knjiga, u svakom sluchaju. Drugi deo nisam nashla u gradskoj, a shto se trecjeg tiche, chini mi se da nisam videla na kompu.

Brzo chitljivo delo, interesantno i novo pre svega. Napetost, got'ka... jedna od onih "realnih" ef knjiga, koja iskache iz klishea. Nema patuljaka i vilenjaka, samo mnogo mnogo istripovanih ljudi.

Svaka chast za temu (:
...a grlo luta britvom...
Korisnikov avatar
Član
Član

Pridružio se: Sre Mar 26, 2003 9:17 pm

Postod Orion u Ned Mar 30, 2008 2:44 pm

.Da, mnogo zanimljiv i neobican serijal. Ima neku posebnu atmosferu.
Prva dva dela se mogu naci u knjizarama, treceg nema, a mislim da nije ni izasao.
Negde sam nacuo ili procitao, ne znam koliko je istina, da je Okean u nekim problemima.
Nadam se da ce izdati treci deo. Bilo bi bas glupo da ostane na ovome :mrgreen: .
Korisnikov avatar
Član
Član

Postod DevouredSoul u Ned Mar 30, 2008 6:34 pm

Pa verujem da negde mozhe da se nadje knjiga na engleskom. Mada nisam sigurna da bi bilo lako chitati.
Da, atmosfera je neverovatna, stvarno sam chitala s uzhivanjem. Chim nadjem malo vremena bacam se na drugi deo. :D
Korisnikov avatar
Član
Član

Postod Smell of Death u Ned Mar 30, 2008 9:48 pm

I ja sam citala samo prvi deo, mislim da je bas dobra knjiga, drugacija od ostalih ef knjiga, mada sam citala jos davno, pa se ne secam bas najbolje o cemu se radi, a drugi deo sam uzela iz biblioteke, evo mi stoji pored kompjutera i ceka da ga procitam cim nadjem vremena.
"Sometimes love makes you selfish. Sometimes it makes you stupid. Sometimes it reminds you why you love your gun."
Korisnikov avatar
Član
Član

Pridružio se: Pon Avg 07, 2006 5:26 pm

Postod iceman u Ned Mar 30, 2008 9:56 pm

Ne mogu da verujem da je neko otvorio temu o Gormengastu! ::EE2::

Jbt, bio sam hladnokrvan na Tolstojevu Anu Karenjinu, pa čak i na Prustovu Potragu za izgubljenim vremenom, ali sam jecao od Pikovog Gormengasta. Tu sam prvi put u životu, u toku čitanja bilo koje knjige, imao suicidne misli. Hteo sam da otkinem sopstvenu glavu i da je zafrljačim kroz prozor i to zbog neverovatno smarajućih opisa zamka Gormengast i prikazom dozlaboga dosadnih, na bizaran način, likova poput melanholičnog Grouna, patetično emotivno-depresivne Fuksije, providnog Stirpajka, odvratnog smeha Sepalkrejva i ljigavih potkolenica Fleja. Ma cela knjiga sadrži gomilu hominoidnih osoba koje nikada nisu postojale, nit će ikada postojati na Zemlji. I samo po tome je ova knjiga u domenu fantastike, uopšte nije fentezi. Tek na kraju knjige Gormengast: Titus Groun postaje malo zanimljivije i to jedva. U drugom delu serijala Gormengast likovi su i dalje jezivo dosadni, ali tu beba Titus Groun postaje dečak pa zatim tinejdžer. Radnja se zahuktava, zombiji iz zamka Gormengast pokazuju malo živosti i inicijative.
Po meni, ovaj odvratni serijal ima i svoju svetlu stranu, a to je...

SPOILER

... Dedionova smrt! Puko sam od smeha zbog apsurdnog načina njegove smrti :genije: Ma cela ta profesorska škvadra mi je simpatična, naročito Belgrejv i njegovo udvaranje Irmi. Ajoooj, kad se samo setim one žurke... :genije:

KRAJ SPOILERA

Uh, sada imam novu definiciju pakla! To nije mesto večitog ognja i sumpora, već mesto u kome bih bio zarobljen sa likovima iz Gormengasta. Brrrr! Moraću ubuduće da pazim na svoje ponašanje. :feler:
Znate li šta je najsmešnije? Pre par godina, prvi deo sam poklonio jednoj poznanici, dugovao sam joj par usluga. Zbog toga me je mučila griža savesti, ali, neverovatno, dopala joj se knjiga!! Elem, pre par meseci s neba pa u rebra kupila mi je drugi deo Gormengasta!!! ::EE2:: Naime, mislila je da volim Gormengasta... ajoooj, majko mila! :chelo: A naslovnica knjige je baš jeziva! Tu raščupani Titus Groun sa buljavim zelenim očima kao da mi je poručivao: A, Ajse? Mislio si da možeš da mi pobegneš? Uhhh, jedva sam namestio osmeh br. 3 (osmeh zahvalnosti) pred poznanicom.
Jebote, zbog tog poklona i hvalospeva od strane Oriona i DS-a, više ne smem da izađem iz stana!! Šta ako je ceo moj komšiluk čitao Gormengasta i oduševljeni su Pikovim stilom, pa mi neko od njih utrapi treći deo Gormengasta, doduše na engleskom???? ::M:: Jeste iracionalno, ali...

Eto, toliko od mene! Da dam malo koloriteta ovoj hvalospevnoj temi. ;)
Član
Član

Pridružio se: Sub Jun 05, 2004 10:41 pm

Postod DevouredSoul u Ned Mar 30, 2008 10:05 pm

Cjelavi, idi gledaj pejzazhe :P

I kada kucash spojlere, radi to malo... drugachije. Ovako mnogo bode ochi. Meni knjiga uopshte nije bila dosadna, bash me je vukao taj "dosadni stil" i "smarajucji opisi". Na pamet mi, naravno nije palo da se roknem zbog toga, mada me knjiga jeste "uvukla u sebe". U pitanju je sjajna ekfrasa, to se ne vidja chesto.
Korisnikov avatar
Član
Član

Postod Orion u Pon Mar 31, 2008 9:01 am

Icemane, nemoj molim te! Osecacu grizu savesti sto sam uopste otvorio temu, ako zbog nje budes imao suicidne
pomisli :mrgreen: .
Naravno, ukusi se razlikuju, meni npr. su opisi i uopste atmosfera zamka kvalitet knjige, kao i ti neobicni, cudnovati, sasvim neuobicajeni likovi. Sto se tice zanra, slazem se da ne spada u klasicnu fantastiku tipa Tolkina,
DZordana i sl., ali i dalje mislim da moze da se podvede pod fantastiku.
Ne mora knjiga uvek imati gomilu vilenjaka, patuljaka, divova, trolova, ili zmajeva i slicnih zivuljki da bi bila
fantastika.
Sto se tice pakla ::D2:: ja imam mnogo goru verziju. Zamisljam da se nalazim u sobi bez vrata i prozora, iz koje ne
mogu pobeci. A u sobi sede Teri Bruks i Kristofer Paolini, i naizmenicno mi citaju odlomke svojih dosadnih ko- bolje-
kopira Tolkina- knjiga. Ja ih molim za milost ( tj. da mi prestanu citati ), ali oni milosti nemaju.
Citaju, citaju, i citaju :cry: .
Korisnikov avatar
Član
Član

Postod Orion u Uto Apr 01, 2008 8:11 am

Ja se unapred izvinjavam, sto postujem dva put za redom, ali cisto zbog jedne informacije, mozda neki ne znaju,
a sigurno ima zainteresovanih.
Naime, poslao sam meil Okeanu u vezi treceg dela Gormengasta i stigao je odgovor.
Rekli su da ce treci deo izaci do oktobra 2008.
Tako da ko ima strpljenja, imace priliku da sve procita na srpskom :) .
Korisnikov avatar
Član
Član

Postod Daemon Blackfyre u Uto Apr 01, 2008 11:14 am

hvala lepo iceman, uspeo si svojim majstorskim prikrivanjem spojlera da me odvratis od citanja serijala, way to go ;)
Korisnikov avatar
Član
Član

Pridružio se: Pet Avg 13, 2004 2:08 pm

Postod DevouredSoul u Uto Apr 01, 2008 12:27 pm

Korisnikov avatar
Član
Član

Postod iceman u Uto Apr 01, 2008 10:06 pm

Član
Član

Postod DevouredSoul u Uto Apr 01, 2008 11:45 pm

Najtvish? :genije:

Iii... kao shto Orion reche, ukusi se razlikuju. Meni su formalisti kul. Ima mnogo gotivnih dela gde je radnja podredjena formi. I takva dela nije teshko napisati. Iskreno da ti rechem, ja knjige koje me smore toliko koliko ti kukash za Pika zatvorim na pola. Ili ih jedva doteram do kraja. A ti si prochitao i drugi deo? ::EE2:: Impresivno, zaista (:

Jebi ga, to shto si rekao za uspeh pisca je tachno. Chovek je, po tom pitanju definitivno uspeo, ostalo je samo kome se svidja kome ne. Neshto kao Bukovski. Ja ga obozhavam, dok se ljudima baca pegla od njega, slichno i sa Barkerom itd, itd.

U svakom sluchaju meni se dopao njegov pristup fantastici. Mada, ovo i nije fantastika ako izbacimo chinjenicu da Gormengast i njegova tradicija ne postoje. Ne bash bukvalno, ali to vechito sumorno raspolozhenje se mozhe preneti u realnost, ako uzmemo u obzir da je delo nastalo posle II svetskog rata.

Da je chovek rob svoje profesije, jeste, ali meni se bash to svidja. Kao shto rekoh vecj, al' ajde da se ponovim, dobru ekfrasu nije lako napisati.
Korisnikov avatar
Član
Član

Postod Mo u Sre Apr 02, 2008 12:07 pm

...........................................................
http://www.edemo.co.rs/
...................................
Korisnikov avatar
ribica
ribica

Pridružio se: Sub Dec 13, 2003 4:41 pm

Postod iceman u Sre Apr 02, 2008 9:24 pm

Dosta moje kuknjave, ajd' da ovoj temi dam malo pozitivne atmosfere. ::C::

Sva ova spika o Gormengastu i Mervinu Piku me je podsetila da je Nimrodel uradila biografiju Mervina Pika i intervju sa Sebastijanom Pikom, Mervinovim sinom. Pročitajte ga, zanimljiv je.

viewtopic.php?f=128&t=15684
Član
Član

Sledeća

Povratak na Fantasy knjige