[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4586: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4588: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4589: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4590: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
www.tolkien.rs • Pogledaj temu - Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Koje ste čitali i šta biste preporučili

Moderatori: High Duke, rinsvind

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod alcesta u Čet Jul 16, 2009 11:54 pm

Početnicima u SF-u preporuka da počnu od dva klasika, Klarka i Asimova. Klarka je, osim što je sinonim za SF, možda i najlakše naći kod nas, a mislim da i Čarobna knjiga sprema novo izdanje Asimova. Nisam doduše sigurna kako stoji s naslovima koji slede.

Artur Klark - Grad i zvezde. Preporučila bih baš ovu knjigu pod ovim naslovom, a ne neku od ranijih ili kasnijih varijanti iste. Mislim da je najjednostavnija i baš zato najuspelija verzija, kad je o priči reč. Inače to je jedan od meni omiljenih njegovih romana (drugi je Kraj detinjstva, ali možda je ipak malo preuvrnut za početnike).
Radnja se dešava milionima godina u budućnosti Zemlje. Predstavlja nam dva puta kojima naša civilizacija može krenuti, kroz dva suprotna načina života: jedan je stigao do besmrtnosti i nezamislivo visokog standarda, ali po cenu potpune zavisnosti od mašina i gubljenja nekih dragocenih odlika ljudskosti, dok je drugi krenuo suprotnim putem. O tom drugom mislim da bi sve što kažem bio spojler pa neću reći više ništa. :P Glavni lik je neprilagođen tom savršenom životu u Gradu, a u toku romana se otkriva da ta neprilagođenost nije nimalo slučajna. Ovo je blizu i pustolovnom romanu, imamo putovanje, istraživanje, a i malo svemirskih letova i poseta drugim planetama. :) Dovoljno bitnih karakteristika žanra su tu zastupljene za one koji se tek upoznaju sa SF-om, a i to je po meni jedan od najbolje napisanih Klarkovih romana (inače u dosta slučajeva imam poprilično zamerki na njegov način pisanja, ovde ih imam jako malo). Osim toga, roman se kao i svaki dobar SF bavi i nekim prilično ozbiljnim temama na zabavan način.

Isak Asimov - Čelićne pećine. (Isti roman je objavljen i pod naslovom "Pod čeličnim nebom"). Za sve ljubitelje krimića koji počinju sa SF-om. Ovo je pravi detektivski roman upakovan u SF okruženje. To će reći, imamo ubistvo, imamo policajca, detektiva Bejlija, i njegovog vrlo specifičnog partnera :mrgreen: koji rešavaju slučaj, imamo urbano okruženje (u ovom slučaju i previše urbano). I ovo se dešava u ko zna koliko hiljada godina dalekoj budućnosti Zemlje u onome što će tada biti Njujork. Ali iako se tehnologija promenila (ne baš previše, s obzirom kad je pisano danas detalji svakako deluju naivno, ali nije to poenta) ljudi nisu. Imamo dve suprotstavljene civilizacije, jednu domorodačku zemljaljsku, da tako kažemo, i svemirsku, koja je takođe ljudska ali je čine potomci iseljenika na druge planete, i odnos je, da ne potežemo političke paralele, recimo samo prilično maćehinski nastrojene velike sile prema nečemu malo boljem od protektorata. Kad kod Njujorka biva ubijen jedan od Svemiraca, politički odnosi rizikuju da prerastu u nešto još gore, pa zato od rešenja slučaja ubistva zavisi i sudbina cele Zemlje. Naravno, nije tako suvoparno kao što zvuči, a tu je i priča o uvođenju robota i reakcija običnih ljudi na njih, koja je zapravo suština zapleta. Ako je čitalac već gledao Blade Runnera tim bolje. :) Asimov skoro uvek uspe da ubaci u priču neku vrstu sociološke analize, i u tome je daleko bolji nego, na primer, u opisivanju ljubavnih odnosa. :P

Kome se dopadne ovaj roman tu su i drugi s istim glavnim likom u istom okruženju, hronološki Golo sunce pa Roboti zore, takođe detektivski i takođe s ubistvom. Nemaju neposredne veze tako da se mogu čitati posebno, ali je ipak bolje redom, čisto da znate na šta se odnose usputne napomene vezane za ranije događaje. Ovo se obično naziva i robotskim ciklusom u koji je uključeno još ponešto što ovde nije vredno pomena.

Žao mi prosto da izostavim Zadužbinu, pa samo da pomenem da je za početnika dosta prva knjiga originalne trilogije, a ne hronološki prvi roman. Zadužbina (baš taj naslov, ništa drugo) je praktična za početak i zato što je to zapravo zbirka povezanih priča, tako da možete početi sa prvom i ne nastavljati dalje ako vam se ne dopadne. Dešava se u istom univerzumu kao robotski ciklus, ali opet hiljadama godina kasnije na drugim planetama i u civilizaciji u kojoj više nema robota, a Zemlja je samo legenda tipa Atlantide, na primer.


Možda deluje lakše preporučiti za početak neku zbirku Asimovljevih priča, ali jako variraju po kvalitetu i lako je naleteti na one loše prvo, a bilo bi šteta da se utisak odmah pokvari. :)

Btw, rekli smo da Lem nije za početnike, ali sad mi padoše na pamet Dnevnici Iona Tihog, ili kako se već zovu. Ali nisam ih čitala pa ne znam mogu li da dođu u obzir.
What if you slept? And what if, in your sleep, you dreamed? And what if, in your dream, you went to heaven and there plucked a strange and beautiful flower? And what if, when you awoke, you had the flower in your hand? Ah, what then?
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 8806
Pridružio se: Sub Mar 15, 2003 9:34 pm

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod Draugdur u Pet Jul 17, 2009 11:23 am

:$bravo: :$bravo: :$bravo:

Ja sam u Zabavniku čitao neke priče sa Ijonom Tihim...to su valjda odlomci iz tih Dnevnika? Ako jesu, može da prođe - blago naučnofantastično i veoma zabavno :da:
Here lies Firedorn, a hero in bed.
He once was alive, but now he's dead.
The last woman he bedded, turned out a man
and crying in shame, off a cliff he ran.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1848
Pridružio se: Pon Maj 24, 2004 10:50 am
Lokacija: Middle Earth

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod rinsvind u Pet Jul 17, 2009 12:27 pm

Ja bih preporucio Spustanje Noci od Asimova, jako jako jako dobra knjiga, bar meni

I nesto od brace strugacki, sa tim sa pocinjao moje sf putesestvije kad sam bio klinac
Ako smo pali, padu smo bili skloni...
Korisnikov avatar
Petokraka
Petokraka
 
Postovi: 5531
Pridružio se: Pon Jun 10, 2002 3:49 pm
Lokacija: Betelgez 6

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod Drakus u Ned Sep 27, 2009 6:36 am

Mislim da bi sa liste trebalo izbaciti Zelaznijevog Stvorenja svetlosti i tame. Govorim ovo kao osoba koja josh pamti da se pogubila posle prvog poglavlja, chitao sa chetrnaest. Setjanje je josh uvek zhivo...

Od Simonsa sam chitao duologiju Ilion, mozhda bi ona bila bolja za pochetnike. Hiperion se chini malo obiman, ali josh uvek nisam prochitao, pa ne mogu da tvrdim.
"Možemo biti samo ono što smo, niti manje niti više."
Slika
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 995
Pridružio se: Pet Jun 19, 2009 10:00 am
Lokacija: Zamak Dragulia

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod alcesta u Pet Okt 02, 2009 10:33 pm

Pa Ilion i Olimp su obimniji od Hiperiona, ako Endimion ne računamo. :)I
Ja Stvorenja Svetlosti i tame još nisam ni završila, zaglavila sam na drugom poglavlju. :oops: Ilion i Olimp su previše komplikovani za početnike, mislim što se tiče praćenja radnje, a pogotovo moravečka poglavlja. Da sad ne ulazim u to šta ja mislim o njemu, jer ima i drugih predloga s kojima se ne slažem. Ali stvar je u tome da ne pravimo neku jedinstvenu listu, svako predlaže po svom ukusu. Ipak mislim da ne bi trebalo počinjati odmah od serijala, čak i kad su dobri, mnogo je za početak, osim ako se delovi mogu čitati zasebno.
What if you slept? And what if, in your sleep, you dreamed? And what if, in your dream, you went to heaven and there plucked a strange and beautiful flower? And what if, when you awoke, you had the flower in your hand? Ah, what then?
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 8806
Pridružio se: Sub Mar 15, 2003 9:34 pm

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod Drakus u Sub Okt 03, 2009 9:38 am

2 alcesta

Nikada nisam rekao da sam "Stvorenja svetlosti i tame" zavrshio... Naprotiv, posle konfuzije koju je izazvalo prvo poglavlje reshio sam da sačekam neko vreme sa tim delom, bar pet godina.

Ponov prochitao prvu stranu... Iako je Gospodar, u manjem i loshijem izdanju, trilogija Šanara od Bruksa bi mozhda bila primamljiva pochetnicima, a i knjige nisu neshto ubi bozhe povezane, premda je samo prva dovoljno zanimljiva.
"Možemo biti samo ono što smo, niti manje niti više."
Slika
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 995
Pridružio se: Pet Jun 19, 2009 10:00 am
Lokacija: Zamak Dragulia

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod Draugdur u Sub Okt 03, 2009 9:55 am

Here lies Firedorn, a hero in bed.
He once was alive, but now he's dead.
The last woman he bedded, turned out a man
and crying in shame, off a cliff he ran.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1848
Pridružio se: Pon Maj 24, 2004 10:50 am
Lokacija: Middle Earth

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod Drakus u Sub Okt 03, 2009 4:11 pm

"Možemo biti samo ono što smo, niti manje niti više."
Slika
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 995
Pridružio se: Pet Jun 19, 2009 10:00 am
Lokacija: Zamak Dragulia

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod mnb u Ned Okt 04, 2009 10:24 am

jedino sto bi pocetnik od Simonsa mogao citati jesu njegovi, za sada ih je cetiri romana o djeci Elm Hejvena. Bruksa citati samo u izvorniku, hvala.
Slika

Luk ( Van Hansis ): To sto smo imali, bilo je tako kratko ali i tako dobro i nikada necu to zaboraviti...Ali ako ostanes sa mnom sva ce vrata biti zatvorena. A ako i budu otvorena, moja kolica nece moci da prodju kroz njih...

Noa ( Dzejk Silberman ): Da probam da ti objasnim u terminima koje ces razumeti: Snajder... you're full of it.
Član
Član
 
Postovi: 1016
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 11:39 am

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod DjoX u Ned Okt 04, 2009 12:01 pm

Ma kakva bre shanara,jel ste normalni? To ne bi dao mentalno zaostalom skakavcu da cita!!!!
Slika
http://www.myspace.com/lepojevic
"I would have liked to insult you, but the sad truth is that you wouldn't understand me."
"I'm smiling. That alone should scare you."
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1103
Pridružio se: Pet Maj 07, 2004 2:12 pm
Lokacija: NisH

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod Perin u Ned Okt 04, 2009 12:39 pm

Čitaš mi misli...ali svaka budala ima svoje veselje.
Književni prikazi, osvrti, eseji, kritike: http://klub-knjige.blogspot.com/
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1591
Pridružio se: Pon Mar 07, 2005 4:17 pm
Lokacija: Banjaluka

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod Drakus u Ned Okt 04, 2009 1:07 pm

Ajmo ponovo. Shanara je najvetja glupost u EF-u ikada napisana i objavljena. Bolje bi bilo da se Bruks pridrzhavao pravila kojeg i Vergilije, chini mi se, "Shto mislim da je loshe poveravam plamenu da ispravi". To ne mozhemo da ispravimo, ali ovde, koliko sam shvatio, nije pitanje shta se nama dopada od fantastike, vetj shta bi se mozhda dopalo pochetniku.
Kao shto sam rekao, Shanara je bila jedna od prvih knjiga EF-a koju sam prochitao, i onda mi se dopadala. Na moju veliku sretju od tada je proshlo oko pet godina i sada znam da postoje mnogo bolji pisci.
Da, Shahara netje privutji chitaoce starije od 16, niti tje se dopasti ikome ko pre prochita neshto tipa LotR-a, ili HP-a (iako ne volim poslednji serijal, to je istina), ali je za pochetnike dobra, a ono makara da im pokazhe od chega kasnije da bezhe.

2 DjoX

Moja sestra ima mozak koji funkcionishe kao onaj mentalno zaostalog skakvca, i mislim da kada bi ishta chitala, onda bi joj se Shanara dopala. ::T::
"Možemo biti samo ono što smo, niti manje niti više."
Slika
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 995
Pridružio se: Pet Jun 19, 2009 10:00 am
Lokacija: Zamak Dragulia

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod Perin u Ned Okt 04, 2009 1:29 pm

Pa sve stoji...i rekao sam, davajte predloge, opušteno samo...A onda će nas par sesti i zaključiti šta ostavljamo, a šta izbacujemo na spisku...to je to.
Književni prikazi, osvrti, eseji, kritike: http://klub-knjige.blogspot.com/
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1591
Pridružio se: Pon Mar 07, 2005 4:17 pm
Lokacija: Banjaluka

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod Draugdur u Ned Okt 04, 2009 1:53 pm

Ne znam, meni se čini da su ti kao tvoja sestra ionako beznadežni slučajevi. A oni koji su u stanju da kasnije pređu na nešto bolje bi mogli i početi sa tim "nečim boljim", i ne gubiti vrijeme na Šanaru.
Da li je Šanara zaista dobro štivo za početnika ili ne bi se tačno moglo utvrditi jedino pomoću eksperimenta :mrgreen: A i tada bi rezultat zavisio od profila "početnika". Do tad, ja ostajem pri svom mišljenju da je ne bih preporučio nikome osim wannabe EF piscima.
Here lies Firedorn, a hero in bed.
He once was alive, but now he's dead.
The last woman he bedded, turned out a man
and crying in shame, off a cliff he ran.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1848
Pridružio se: Pon Maj 24, 2004 10:50 am
Lokacija: Middle Earth

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod Perin u Ned Okt 04, 2009 1:57 pm

Draugdure, nemoj biti osoran :D :D Pusti čo'eka XD
Književni prikazi, osvrti, eseji, kritike: http://klub-knjige.blogspot.com/
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1591
Pridružio se: Pon Mar 07, 2005 4:17 pm
Lokacija: Banjaluka

PrethodniSledeća

Povratak na Fantasy knjige

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju

cron