[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4586: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4588: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4589: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4590: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
www.tolkien.rs • Pogledaj temu - Sta vas je navelo da zavolite EF, prva procitana knjiga?

Sta vas je navelo da zavolite EF, prva procitana knjiga?

Koje ste čitali i šta biste preporučili

Moderatori: High Duke, rinsvind

 Re: Sta vas je navelo da zavolite EF, prva procitana knjiga?

Postod High Duke u Pon Jan 25, 2010 12:02 pm

Svaka tebi cast ako ti nema nauke u knjizi i ako ti vise lici na space operu. Space opera nije neophodno sve ono sto nije tvrdi SF.
Let your blows fall because faith is my shield and valor is my sword

A knight is sworn to valour
His hearth know only virtue
His blade defends the helpless
His might upholds the weak
His words speak only truth
His wrath undoes the wicked
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 3638
Pridružio se: Pet Jul 05, 2002 10:32 am
Lokacija: Beograd

 Re: Sta vas je navelo da zavolite EF, prva procitana knjiga?

Postod Faldang u Pon Jan 25, 2010 2:47 pm

Erm, o čemu mi pričamo? Space Opera je podžanr naučne fantastike, tako da se volenje ili nevolenje iste svodi na ličnu preferencu. Ali da je SF, SF je.
Lord Ranger Protector of Batenville
Commodore Faldang T'shes-Lukas, Naval Command, New Republic

"There is no RL, only AFK"
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 177
Pridružio se: Čet Apr 29, 2004 10:01 am
Lokacija: Batajnica

 Re: Sta vas je navelo da zavolite EF, prva procitana knjiga?

Postod alcesta u Pon Jan 25, 2010 4:44 pm

Ako je išta tvrdi SF onda je to Zvezda Kec, toliko ima nauke da prilično smara na pojedinim mestima. Ali sam ipak za nju sentimentalno vezana, nemoj da mi je neko dir'o. :P :D

Ali ovde pričamo o EF? Dok nisam došla na ovaj forum nisam ni znala da ima žanr koji se tako zove. :D Volela sam fantastiku generalno, a kakve vrste nije mi bilo toliko bitno. Nije mi ni danas ako mi se učini da je knjiga dobra. Ali teško me je ubediti u to kad su u pitanju serijali, pa ih retko i načinjem. Osim ako delovi nisu koliko-toliko samostalni. :)
What if you slept? And what if, in your sleep, you dreamed? And what if, in your dream, you went to heaven and there plucked a strange and beautiful flower? And what if, when you awoke, you had the flower in your hand? Ah, what then?
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 8806
Pridružio se: Sub Mar 15, 2003 9:34 pm

 Re: Sta vas je navelo da zavolite EF, prva procitana knjiga?

Postod oberon u Sre Feb 10, 2010 1:26 am

Ne sećam se kako sam i kada zavoleo EF i fantastiku uopšte. Nekako sam oduvek voleo "maštarije", i više živeo u nerealnom svetu (knjige, filmovi) nego u ovom, stvarnom. Prva knjiga epske fantastike koju sam pročitao je "Mač od Šanare" - tek nakon dosta godina sam video da je čist plagijat ;)
"There are no men like me. There's only me."
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 20
Pridružio se: Ned Mar 18, 2007 2:48 pm

 Re: Sta vas je navelo da zavolite EF, prva procitana knjiga?

Postod bookman u Sre Feb 10, 2010 9:22 am

Uticaj plave ptice.
Prednost počinjanja sa Mačem od Šanare je da ti se ta knjiga svidi kad je pročitaš.
Kada bi je čitao poslije GP to bi bilo bačeno vrijeme.
NISI TI NA NEBU SAM
BOGOVA JE POVAZDAN
S NEKIM ĆU SE VEĆ NAGODITI
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 505
Pridružio se: Sre Jul 02, 2008 1:30 pm
Lokacija: tamni vilajet

 Re: Sta vas je navelo da zavolite EF, prva procitana knjiga?

Postod oberon u Sre Feb 10, 2010 11:39 am

To svakako. Mač od Šanare je za mene tada bio pravo otkrovenje, najbolja knjiga ikada (u rangu sa Žilom Vernom koga sam skoro jednino i čitao). Kada sam posle 5 - 6 godina prvi put pročitao gospodara nisam toliko ni razmišljao o Šanari dok negde u izlogu nisam video knjigu i onda su emocije navrle (ovog puta najnegativnije). I dalje se te knjige sećam kao prve EF koju sam pročitao, ali... Sada mi ponekad dođe da pročitam "Vilovnjačko kamenje" ili neki drugi od nastavaka, ali se plašim da otkrijem koga je tu pokrao :D
"There are no men like me. There's only me."
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 20
Pridružio se: Ned Mar 18, 2007 2:48 pm

 Re: Sta vas je navelo da zavolite EF, prva procitana knjiga?

Postod Joffrey Lannister u Čet Feb 11, 2010 9:21 pm

Vash the Stampede: I meditate diligently every morning. The subject is Life and Love. I quit after three seconds...
Slika
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 227
Pridružio se: Ned Jan 17, 2010 5:29 pm
Lokacija: bgd.

 Re: Sta vas je navelo da zavolite EF, prva procitana knjiga?

Postod dedica u Pet Feb 12, 2010 3:36 pm

Hm...ako ne raccunamo Hobita, Ursulino Zemljomorje. Prvo Polaris, a onda Familet u one 4 nesrechne knjige. Secham se da sam kao malo dete skakao po mapi i trazzio ostrva kojima je Jastreb bezzao...zzena me gledala kao neku budalu ::T::
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 64
Pridružio se: Pet Jan 14, 2005 12:52 am

 Re: Sta vas je navelo da zavolite EF, prva procitana knjiga?

Postod rinsvind u Pet Feb 12, 2010 4:50 pm

Ja sam poceo sa plavom pticom isto, Zvezda Kec, to mi je bilo vrh vrhova kako dobra knjiga, pa Artur Klark i Isak Asimov, pa braca Strugacki, tek posle toga sam procitao Mac od Sanare, odusevio se, pa onda krenuo redom sa EF-om, Gospodar, pa onda ostale knjige...
To pored ostalih knjiga koje nemaju veze sa EF i SF.

Pa sam onda resio da imam sve sto procitam, pa tako sad stalno kupujem knjige. To je sve pocelo od biblioteke u mom rodnom mestu, imala je, pa za tako malo mesto, dosta i SF-a i EF-a, al kad sam to procitao sve, pa molio njih da nabavljaju jos a od toga slaba vajda, onda sam poceo sam.

Ogroman uticaj na mene je imao film Dina a potom i sve knjige iz serijala.
Autostopreski mi je preporucila profesorka iz srednje skole, pa kad sam procitao, sve ostalo sam kupio od njega. Polarisov cd je bio otkrovenje ogromno, nasao sam negde Krilce Kamionce i Buldozerce sto me je navuklo na Pracheta...
Mada sam i dalje mnogo veci ljubitelj SF-a, po meni, kvalitetnije su knjige, nije ograniceno toliko na patuljke, elfove, gnomove...
Ako smo pali, padu smo bili skloni...
Korisnikov avatar
Petokraka
Petokraka
 
Postovi: 5531
Pridružio se: Pon Jun 10, 2002 3:49 pm
Lokacija: Betelgez 6

 Re: Sta vas je navelo da zavolite EF, prva procitana knjiga?

Postod oberon u Sub Feb 13, 2010 5:29 pm

Hmmm, možda je zvezda KEC ipak bila prva knjiga... Mada je se više uopšte ne sećam
"There are no men like me. There's only me."
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 20
Pridružio se: Ned Mar 18, 2007 2:48 pm

 Re: Sta vas je navelo da zavolite EF, prva procitana knjiga?

Postod Aradela u Ned Mar 21, 2010 12:34 am

Epsku fantastiku sam zavolela zbog Gospodara. :D Njega sam prvog procitala od svih knjiga, i nedugo potom i Viteza sudbine i Let zmajeva.

Kada je SF u pitanju, Zvezda Kec i knjige Zila Verna su bili prvi, deciji kontakt sa ovim zanrom. Dina je bila drugi, presudni. ;)
Kazes mi da moram da nestanem
Kao cvece koje negujem
Nista od mog imena da ne ostane
Nista slavno da ne postane
Ali jos su mlade baste koje zalivah
Pevace se opet pesme koje pevah.


moj blog http://doktorkabg.blogspot.com/[/color]
Korisnikov avatar
tresnje
tresnje
 
Postovi: 9044
Pridružio se: Ned Jan 13, 2002 12:14 am
Lokacija: Nan Elmot

 Re: Sta vas je navelo da zavolite EF, prva procitana knjiga?

Postod Merry u Pon Mar 22, 2010 12:36 am

Hobit je bio raspamecivanje kad sam bila mala :)

Pa onda Gospodar, naravno. Jedno vreme sam samo to citala. Bilo je da se nadje i stvarno ok decje fantastike, tipa Polucarolije i Slucaja kapetana kuke i Karbonela (jel se seca neko Karbonela? 8) ). Pa Beskrajna prica, Kamen moci (koji nisam volela). Malko kasnije je dosla Plava ptica, ali ja sam Mac od Sanare strasno mrzela u startu (jer sam bila grozni mali tolkinovski purista :lol: ), Elrik me nije odusevio, Zemljomorje me nije odusevilo... (Znam da zvucim kao najgori hejter, ali u to doba sam mnogo vise volela SF, nekako, cale ga je takodje citao, pa smo imali bas dosta. Osim toga EF koji nije bio Tolkin isao mi je na nerve u startu. Zato sto nije bio Tolkin. OK, bila sam hejter. Nevermind :lol: ). Posle su mi pali saka Let zmajeva i Amber, odlepila sam skroz na oba (i ostala odlepljena dosta godina. Amber je jos uvek omiljena knjiga).

Hmm, zaklela bih se da ima jos neki bitan naslov koji mi ne pada na pamet.

Pauza od nekoliko godina, totalna susa sto se tice EF-a, znate vec... Taman kad je poceo vise da se prevodi, pojavio se i EF na engl. po knjizarama, a i ja pocela da putujem, pa dovlacila iz inostranstva...

Hehe, sad se setih, u medjuvremenu su se pojavili Krilci, Buldozerci i Avionci, ono staro izdanje, crno sa slikom napred, ne secam se cije... A i Boja magije u hrvatskom prevodu, gde je Rinsvind preveden kao Frchlopir ::T::
Captain, you are not married to the entire production line!
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 159
Pridružio se: Sub Nov 17, 2001 3:27 am
Lokacija: Buckland

 Re: Sta vas je navelo da zavolite EF, prva procitana knjiga?

Postod Joffrey Lannister u Pon Mar 22, 2010 2:58 pm

Vash the Stampede: I meditate diligently every morning. The subject is Life and Love. I quit after three seconds...
Slika
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 227
Pridružio se: Ned Jan 17, 2010 5:29 pm
Lokacija: bgd.

 Re: Sta vas je navelo da zavolite EF, prva procitana knjiga?

Postod mnb u Pon Mar 22, 2010 7:36 pm

Prvo, mislim da sam vec objasnio kako je nepristojno upotrebljavati rijec retardiran kao uvrijedu. DSrugo, ista je nacija bila u fazi jezickoga purizma i izdavaci koji su se pojavili morali su igrati pod uvjetima politicara. trece, neki od najznacajnijih poslenika na ovim prostorima, mislim na polju dragih nama zanrova, iz Hrvatske su, a jedan je, zato sto je odrzavao kontakte sa Sf bratijom iz Srbije, i u vrijeme najzescega sukoba, bio pretucen. Nemoj suvise strogo suditi jer je Precet i prijevise tezak za prijevod, nijesam siguran kakav je nas i koliko je uspio. ( pa ni ilustrator, Kirbi, koji radi originalne neslovnice ga ne cita, pa Twoflower ima cetiri oka, umjesto da nosi naocari ).
Slika

Luk ( Van Hansis ): To sto smo imali, bilo je tako kratko ali i tako dobro i nikada necu to zaboraviti...Ali ako ostanes sa mnom sva ce vrata biti zatvorena. A ako i budu otvorena, moja kolica nece moci da prodju kroz njih...

Noa ( Dzejk Silberman ): Da probam da ti objasnim u terminima koje ces razumeti: Snajder... you're full of it.
Član
Član
 
Postovi: 1016
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 11:39 am

 Re: Sta vas je navelo da zavolite EF, prva procitana knjiga?

Postod Shieldmaiden u Pon Mar 22, 2010 8:46 pm

Hama, stvarno ti je neukusan komentar (Heh, ima da se nebo sruši kad se ja slažem sa mnb-om :)). A ako je neko izdavao dobrih prevoda i imao dobrih edicija u staroj Jugi to su Hrvati. Nismo ni mi imuni na tupave prevode imena i na idiotske prevode uopšte, naprotiv.

A što se same teme tiče: nije da nešto volim EF više od ostalih žanrova fantastike. Jesam pročitala dosta epsko-fantastičnih knjiga, ali sam ih većinu već i potpuno zaboravila ili su mi se radnje izmešale (tipa Dejvid Edings... znam da sam čitala nešto njegovo, bilo je ubičajeno drndanje sa Klincem sa Posebnom Sudbinom Koga Jure po Kraljevini, ali to je sve čega se sećam). Oduvek sam volela bajke i fantaziju, a interesovanje za EF je počelo od Tolkina. Nakon Hobita i Gospodara htela sam još sličnog štiva, ali sam čitajući dostupnu EF literaturu shvatila da uopšte nije stvar u magiji, vilenjacima, bitkama i pseudo srednjem veku i da su mi ti elementi potpuno nevažni. Volim dobro izmaštan svet i "pomerenu" i originalnu priču, ma kom žanru knjiga pripadala, a najviše volim kad ne možeš da je ukalupiš ni u jedan žanr.
Korisnikov avatar
Zla Teta®
Zla Teta®
 
Postovi: 6391
Pridružio se: Sre Jan 23, 2002 8:54 pm

PrethodniSledeća

Povratak na Fantasy knjige

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 33 gostiju

cron