[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4586: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4588: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4589: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4590: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
www.tolkien.rs • Pogledaj temu - KOSINGAS - Aleksandar Tesic

KOSINGAS - Aleksandar Tesic

Koje ste čitali i šta biste preporučili

Moderatori: High Duke, rinsvind

 KOSINGAS - Aleksandar Tesic

Postod babakarniang u Sre Nov 12, 2008 10:30 pm

Knjiga koja slobodno može da se nazove srpskom verzijom „Gospodara prstenova”. Monah Gavrilo, odnosno kosingas, vitez reda Zmaja, upoznaje Marka Kraljevića i sa njim kreće u pohod po Srbiji. Prvi zadatak im je da savladaju aždaju na Jezeru lutajućeg ostrva i tako osvoje kasnije toliko čuven Markov buzdovan. Dvojica junaka nailaze na sela u kojima se praktikuju običaji koji često nisu ni najmanje lepi niti humani, susreću se sa različitim mitološkim bićima, od kojih većina nije bezazlena, ali stiču i sjajne neobične prijatelje. Druženje koje za cilj između ostalog ima i to da neustrašivi Gavrilo pripremi Marka da postane kosingas.

Prava avantura sa mitskim prizvukom koja nas goni da sve brže okrećemo njene stranice, a takođe uživamo i u sjajnim ilustracijama iz Gavrilove beležnice. Čitajući ovu neobičnu knjigu otkrivamo mnogo toga o prošlosti srpskog naroda, ali i o slovenskim božanstvima, o tome kako je hrišćanstvo prodiralo na ove prostore i sa kakvim se verovanjima sudaralo. Srpska mitologija u malom u kojoj mogu da uživaju svi od sedam do 77 godina.
Član
Član
 
Postovi: 222
Pridružio se: Uto Dec 19, 2006 12:05 am

 Re: KOSINGAS - Aleksandar Tesic

Postod mnb u Čet Nov 13, 2008 7:07 am

Uz napomenu, svi oni od 7 do 73 koji ne znaju nista o istoriji pa ce moci da progutaju ono sto im se prodaje kako istorijski roman. Knjiga je dobila preporuku od Blic Stila, erovbali ili ne.
Slika

Luk ( Van Hansis ): To sto smo imali, bilo je tako kratko ali i tako dobro i nikada necu to zaboraviti...Ali ako ostanes sa mnom sva ce vrata biti zatvorena. A ako i budu otvorena, moja kolica nece moci da prodju kroz njih...

Noa ( Dzejk Silberman ): Da probam da ti objasnim u terminima koje ces razumeti: Snajder... you're full of it.
Član
Član
 
Postovi: 1016
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 11:39 am

 Re: KOSINGAS - Aleksandar Tesic

Postod CrrV u Čet Nov 13, 2008 8:46 am

Ko je izdavač iste?
MEMENTO MORI
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1259
Pridružio se: Sub Mar 27, 2004 1:52 pm
Lokacija: BeoGrad

 Re: KOSINGAS - Aleksandar Tesic

Postod filipo u Čet Nov 13, 2008 9:30 am

Portolabris je izdavac! knjiga nije nesto posebno ali svaka cast za trud! ocekuje se nastavak!
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 283
Pridružio se: Pet Jun 04, 2004 9:36 pm

 Re: KOSINGAS - Aleksandar Tesic

Postod mnb u Pet Nov 14, 2008 6:37 am

Da pojasnim svoj prethodni post: revoltiran sam sto se opis na koricama drznuo da predstavlja knjigu kako istorijski roman ili u najgorem slucaju triler a la DA VINCIJEV KOD, a izgleda da je knjiga Fantasy. To nije posteno ni prema kome, ponajmanje po autora koji moze da naidje na slab prijem zbog zamene teza kojoj nije kriv.

Molio bih za malo slozeniju i opsirniju kritiku.
Slika

Luk ( Van Hansis ): To sto smo imali, bilo je tako kratko ali i tako dobro i nikada necu to zaboraviti...Ali ako ostanes sa mnom sva ce vrata biti zatvorena. A ako i budu otvorena, moja kolica nece moci da prodju kroz njih...

Noa ( Dzejk Silberman ): Da probam da ti objasnim u terminima koje ces razumeti: Snajder... you're full of it.
Član
Član
 
Postovi: 1016
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 11:39 am

 Re: KOSINGAS - Aleksandar Tesic

Postod High Duke u Sub Nov 15, 2008 2:13 am

Ovako na prvu loptu nije toliko lose, mada mi deluje da bi na toj arhaicnosti jezika koja treba da odlikuje knjigu moglo jos malo da se poradi. Knjiga je metnuta u istorijski okvir, ali ic se za sada ne bavi istorijskim dogadjajima i pored prisutne gomile istorijskih junaka, kao i onih iz narodnih epskoh pesama. Dotacinje se nekih simpaticnih starih obicaja, i to onih bas starih, a samim tim nepogresivo htonskim i mracnim, neretko i morbidnim. Radnja u isto vreme pokusava da podrazava i naraciju narodne price i pomalo modernijih fantasy romana. Dva junaka idu po mitskim i misticnim mestima Srbije, resavaju zadatak po zatadak i blize se konacnom cilju. Sve buja od stvorenja slovenske mitologije, nekih pomalo prilagodjenih. Vile i vilenjaci su u nekim stvarima veoma nalik elf fantasy vrsti vilovnjaka, a ne fairy, sa tim sto zadrzavaju mozda malo misticnija svojstva narodnog folklora. Vila Ravijojla je jedna od njih, recimo. Takodje se pominju i patuljci, koji su po onome sto je do sada receno prilicno slicni Tolkinovim patuljcima.
Koliko ja znam, ovo je barem drugi pokusaj srpskog fantazija smestenog u slican folklorni okvir. Prva je Crni cvet Bobana Knezevica, koja je u nekim stvarima meni odlicna, poput kompozicije dela, prenosenja neke atmosfere, ali mi tamo glavni lik, tj Marko Kraljevic, nekako neubedljiv za jednog Marka. Previse deluje moderno i racionalno. Ovaj Marko je daleko neugladjeniji i odmereniji, ovde je pravi divljak, koji iako ima preko 50 godina, ponekada lici na razmazeno deriste. Toliko je nepromisljen, naizgled neodgovoran i nevoljan, da se covek zapita kako ce ovaj neandertalac postati baja kakav treba da postane. Zaista deluje previse, pa tupavo i varvarski, buduci da bi samo da bije i sece. Sto mozda i ne mora da bude lose, ali ovde ume malko da iritira. Takodje ima i nekih ponavljanja stvari u prvim poglavljima, koja malko zamaraju, ali vidim da se to ispravlja.
Sve u svemu, pretezno pozitivan utisak zbog simpaticne atmosfere, ali videcemo jos, ostalo mi je jos dosta da procitam.


Ne znam da li ste primetili, ali ove godine je izasla knjiga Zeljka Fajfrica u izdanju Tabernakla po imenu Tajanstveni vitez. Koliko vidim vremenski okvir je slican, a mozda i tematika, samo sto se Tajanstveni vitez odigrava pre Maricke bitke, dok je radnja Kosingasa pocinje godinu dana pre Kosovske. Ova knjiga nema ni blurb, sto mozda i nije lose, ali dok ne pocnem da citam necu znati da li je istorijski roman (u sta sam skloniji da verujem, buduci da je autor istoricar) ili ima i fantasticnih elemenata. Ili je nesto izmedju, opet manje fantastike od Kosingasa, a vise istorijskih licnosti, podataka i cinjenica.
Let your blows fall because faith is my shield and valor is my sword

A knight is sworn to valour
His hearth know only virtue
His blade defends the helpless
His might upholds the weak
His words speak only truth
His wrath undoes the wicked
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 3638
Pridružio se: Pet Jul 05, 2002 10:32 am
Lokacija: Beograd

 Re: KOSINGAS - Aleksandar Tesic

Postod babakarniang u Pet Jan 02, 2009 4:39 pm

Upravo sam zavrsio citanje prijatno iznenadjen kvalitetom i zelim Srpskom fantasy-ju jos bolju 2009 :da: :)
Član
Član
 
Postovi: 222
Pridružio se: Uto Dec 19, 2006 12:05 am

 Re: KOSINGAS - Aleksandar Tesic

Postod Pauleta u Pon Sep 28, 2009 11:54 am

Evo da se zapljunem, procitah ja ovo remek delo domaceg gospodara, i mogu reci da sam vise pozitivno iznenadjen nego razocaran.

O danasnjoj domacoj knjizevnosti znam vrlo malo, a vrlo malo sam i procitao. Otud nisam imao pojma sta da ocekujem od ovakvog ostvarenja, i sa te strane dolazi ono pozitivno iznenadjenje posto sveukupno stvarno nije lose, pravi EF, ima i zanimljivih likova, dogadjaja, obicaja, zaplet koji je kako-tako solidan, ali se i (bar za sada) uklapa u istorijske cinjenice iz tog perioda. Simpaticno je i citati kako se vrsi posrbljavanje natprirodnih bica, pa je kentaur postao čentavr, vilenjaci vile, a trolovi divovi, a i fina je promena da umesto Odiseja, Ahila, Gandalfa i ostalih, jednom posmatramo likove iz nase istorije, ma koliko retardirano delovali (Relja Krilatica :mrgreen: ). Isto tako, nadam se da ostali delovi (valjda jos dva) nece biti ovako iskljucivo okrenuti EF delu price, vec ce biti i vise onih istorijskih delova, pa sto da ne i sam Kosovski boj.

Sto se tice onog negativnog, delo mi se cini vrlo malo originalno. Svi aspekti price su vec vidjeni negde, vecina u nama voljenom Tolkienu, a jedini deo koji bi mozda mogao da probije nesto originalnosti su Osmanlije i taj istorijski deo priche, ali to se u prvom delu vrlo malo pominje. Drugo, nivo predvidljivosti je fascinantno visok, cela prica je zamisljena kao triologija, a vec nakon pola prve knjige ti je jasan zaplet druge (Marko cita knjigu Prorocanstva) i trece (Marko tuce Dabu). Dalje, ceo tok radnje mi deluje nekako matematicki sklepan. Pisac kaze da je dosta istrazivao po Srbiji zbog ove knjige, pa mi se cini da je uzeo sve to sto je sakupio, mesta i obicaje, uzeo jos standardne EF zaplete, srpska mitoloska bica i onako sistematski ih povezivao. Cela prica tera po sablonu gde njih dvojica idu u avanturu, dodju u selo, tu obicaj/problem, oni ga rese, spavaju i sutra jovo nanovo. Ponegde sam bas imao osecaj da se radnja bespotrebno razvlaci samo da bi pisac imao mesta da ugura sve predvidjene obicaje/dogadjaje/mesta koja je hteo da ubaci, iako nemaju prevelikih dodira sa glavnom prichom.

Sve u svemu, moze da prodje, sto da ne. :da:
Slika
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 7208
Pridružio se: Uto Okt 05, 2004 4:47 pm
Lokacija: Bgd

 Re: KOSINGAS - Aleksandar Tesic

Postod Mo u Pon Sep 28, 2009 12:21 pm

Meni knjiga nije losa, mada mi je glupo poredjenje s tolkinom, sad svaka knjiga gde se spominju patuljci i razna bica more bit da je po tolkinovom fazonu. Ideja je ok, al poprilicno predvidljiva, glavni junak Gavrilo zna da ide na zivce a bogami i Marko, a jezik kojim je napisana pomalo usiljen ali ima dobroh detalja. Ukazivanje na usvajanje nekih paganskih obicaja u hriscanstvo a to provuceno kroz pricu, i to sto se desava kod nas (a i da se negde ja spomijem :wink: ). Dovoljno da kupim i nastavak.
...........................................................
http://www.edemo.co.rs/
...................................
Korisnikov avatar
ribica
ribica
 
Postovi: 919
Pridružio se: Sub Dec 13, 2003 5:41 pm
Lokacija: Novi Sad

 Re: KOSINGAS - Aleksandar Tesic

Postod Pauleta u Pon Sep 28, 2009 12:42 pm

Nisam mislio na hobite i patuljke kad pomenuh Tolkiena, vise me je zavrsni skup na Jastrepcu u knjizi neodoljivo podsecao na skup u Rivendelu, a ona pecina sa demonom na Moriju i Balroga. I nije to striktno vezano za JRR, recimo vracara sa pocetka price mi deluje k'o delfijska prorochica, a ima jos brdo takvih, recimo "blago pozajmljenih" pojmova i dogadjaja.
Slika
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 7208
Pridružio se: Uto Okt 05, 2004 4:47 pm
Lokacija: Bgd

 Re: KOSINGAS - Aleksandar Tesic

Postod Perin u Pon Sep 28, 2009 8:17 pm

Evo i mog utiska, mada je dosta star...postovao sam ga na ZS, zaboravih ovde:

Onako, generalno, fina priča, mada dosta nerealna i spora. Najgori deo mi je bio kad idu da ubijaju psoglave, a njih trojica pobiše njih "50 ili 500", kako pisac kaže. Lep utisak imam o pričama u generalnoj priči, to jest, u poglavljima gde se objašnjavaju običaji kod nas u to vreme, mada je to mač sa dve oštrice: koči generalnu radnju na momente zbog toga. Glavni lik, Gavrilo, mi je išao na živce. Elem, knjiga kao knjiga nije loša, planiram kupiti i nastavak kad izađe, mada je delo moglo biti mnogo bolje - ali, za prvenca, odlično je.

Uglavnom, slažem se sa Mo :)
Književni prikazi, osvrti, eseji, kritike: http://klub-knjige.blogspot.com/
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1591
Pridružio se: Pon Mar 07, 2005 4:17 pm
Lokacija: Banjaluka

 Re: KOSINGAS - Aleksandar Tesic

Postod Mo u Pon Sep 28, 2009 10:29 pm

...........................................................
http://www.edemo.co.rs/
...................................
Korisnikov avatar
ribica
ribica
 
Postovi: 919
Pridružio se: Sub Dec 13, 2003 5:41 pm
Lokacija: Novi Sad

 Re: KOSINGAS - Aleksandar Tesic

Postod Darius u Uto Okt 20, 2009 12:43 am

Jel zna neko kada ce nastavak?
Član
Član
 
Postovi: 18
Pridružio se: Pon Jan 07, 2008 3:58 am

 Re: KOSINGAS - Aleksandar Tesic

Postod Perin u Uto Okt 20, 2009 1:10 am

Ja mislim da bi se trebao čak sad za sajam pojaviti...
Književni prikazi, osvrti, eseji, kritike: http://klub-knjige.blogspot.com/
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1591
Pridružio se: Pon Mar 07, 2005 4:17 pm
Lokacija: Banjaluka

 Re: KOSINGAS - Aleksandar Tesic

Postod mnb u Uto Okt 20, 2009 12:54 pm

22. ovoga meseca, na Filozfskom fakultetu u Novom Sadu, Tesic ( potpisan kao pisac Epske fantastike ) a u organizaciji Studentske unije, imace knjizevno vece gde ce predstaviti svoj roman. Ko moze ima da ide ( gledam u ORIONA, on je tamo ). Ja bi, al' mi ne dadu. Jes' pogodio lalinski izgovor?
Slika

Luk ( Van Hansis ): To sto smo imali, bilo je tako kratko ali i tako dobro i nikada necu to zaboraviti...Ali ako ostanes sa mnom sva ce vrata biti zatvorena. A ako i budu otvorena, moja kolica nece moci da prodju kroz njih...

Noa ( Dzejk Silberman ): Da probam da ti objasnim u terminima koje ces razumeti: Snajder... you're full of it.
Član
Član
 
Postovi: 1016
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 11:39 am

Sledeća

Povratak na Fantasy knjige

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju

cron