Srbi ne znaju da pisu fantastiku!

Koje ste čitali i šta biste preporučili

Moderatori: High Duke, rinsvind

 Re: Srbi ne znaju da pisu fantastiku!

Postod Orion u Čet Mar 22, 2012 3:18 pm

Ja bih samo da podsetim, da je Zoran Živković dobio svojevremeno Svetsku nagradu za fantastiku, koju vrlo retko dobijaju ljudi s neengleskog govornog područja... tako da je sam naslov teme prilično omašen. :da:
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 588
Pridružio se: Sub Nov 17, 2007 2:01 am

 Re: Srbi ne znaju da pisu fantastiku!

Postod KRUŠKO u Pet Mar 23, 2012 11:07 am

Niko nije spomenuo jedan od najboljih srpskih romana,Petrovićevu Opsadu crkve svetog spasa.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 77
Pridružio se: Čet Feb 14, 2008 2:01 pm

 Re: Srbi ne znaju da pisu fantastiku!

Postod KRUŠKO u Pet Mar 23, 2012 11:07 am

Niko nije spomenuo jedan od najboljih srpskih romana,Petrovićevu Opsadu crkve svetog spasa.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 77
Pridružio se: Čet Feb 14, 2008 2:01 pm

 Re: Srbi ne znaju da pisu fantastiku!

Postod Opus u Pet Mar 23, 2012 6:57 pm

Пошто су једине особе које ја знам а да су прочитале Опсаду, такве да се фантастике не би дотакле ни трометарском палицом обложеном изолационим материјалом е да се не би окужиле перцеприаним смрадом и гадошћу исте, можда није помињато јер није фантастика?

Занимљиво како такве особе игноришу картарошко поглавље у На Дрини ћуприја, или једно од завршних поглавља прве књиге Сеоба...
Član
Član
 
Postovi: 170
Pridružio se: Uto Dec 28, 2010 7:42 pm

 Re: Srbi ne znaju da pisu fantastiku!

Postod Orion u Pet Sep 06, 2013 11:56 pm

Neko je još davno pominjao Znak Sagite.
Izašao je još pre nekoliko meseci broj 20, posvećen prevashodno pričama sa književne radionice foruma Znak Sagite iz 2011-e, ukupno 43 priče 34 autora, tu ima i poznatih i manje poznatih i nepoznatih imena. Promocije su bile u Beogradu i Kruševcu. Priče su prošle lekturu i uredništvo i po meni su sasvim kvalitetne.
http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-a ... 5651_n.jpg

Krajem prošle godine izašla je i e-zbirka novogodišnjih priča strave ,,Nešto diše u mojoj torti'', izuzetno prihvaćena od publike, sa više od 3000 preuzimanja i nekoliko uspešnih promocija :
Preuzmite antologiju "Nešto diše u mojoj torti" u elektronskom formatu koji vam odgovara

PDF: http://bit.ly/RB2nZ1

EPUB: http://bit.ly/11CzjlG

MOBI: http://bit.ly/TOLDZH

Опис
Antologija novogodišnjih horor priča. Autori: Andrea Baskin, Boris Mišić, Goran Segedinac, Igor Ivanišević, Ivica Milarić, Milka Knežević Ivašković, Radoslav Slavnić, Saša Robnik, Stevan Šarčević.
Krajem ove godine priprema se i Torta 2, s ciljem da zbirka novogodišnjih horor priča postane tradicija...

U međuvremenu je izašlo i dosta knjiga, Sarajlija, Škerović, Lejla Samaraj, itd, pomenuću kao možda najzvučnije i najbolje delo Pavla Zelića-Peščana hronika, u izdanju Lagune. Uskoro izlazi i novi roman Aleksandra Tešića, nastavak Zmaja i ždrala, a mislim i Skrobonjin roman uskoro.

Uskoro bi trebala izaći i jedna zbirka priča fantastike više autora, očekujem da će izaći iz štampe za maksimum mesec, mesec i po, pa onda stavljam iscrpniji info.

Dakle pišu Srbi 8) , a i ostali u ovoj našoj Srbijici, i ima onih koji i čitaju to, nije baš sve tako crno.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 588
Pridružio se: Sub Nov 17, 2007 2:01 am

 Re: Srbi ne znaju da pisu fantastiku!

Postod Opus u Sub Sep 07, 2013 10:09 am

Поштовани колега, не можете само написати овакво шта и отићи.

Прво, само да поменем да је Урош петровић објавио фантазијски роман за младе, Деца Бестрагије, први у серији ако сам добро разумео, те да је неки наш писац написао, а Лагуна као и претходно поменути роман, објавила Бајку над Бајкама, исто фантазију за младе. Мислим да човек који написа Дуге ноћи и црне заставе има нови роман, који мож бити али и не мора у сфери нашег интересовања овде.

Заиста ми еј драго да толики број писаца изниче из кружока око ''београдске школе фантастике''. Можда се Кнежевић одлучи да објави нови Тамни вилајет. Ове антологије су добра ствар, У знаку вампирице и вампира, бели шум и слично из Паладинове кухиње, или у издањима клуба, Лазара Комарчића, то јест Емитора.

Него, бре, мало више о Тешићевом а још више о СКробоњином роману, бре! Не идем на Знак Сагите јер ми је забрањено, па не знам шта се дешава. Ко издаје тај роман, о чему се ради, да ли је фантастике или неки адвокатски трилер ( пошто је већ наш Херберт, можда жели бити и домаћи Гришам ).

Заборавих д апоменем има једна жена, Скокин, издаје јој Чаробна књига фентези серијал, и неки човек из Хрватске нф роман му је објављен, Зовите ју Земља, ако еј неко прочитао можда би могао да остави утиске.

Ја хоћу Малтешког шишмиша, Северњака и јао сад не могу да се сетим наслова, али још неколико књига!
Član
Član
 
Postovi: 170
Pridružio se: Uto Dec 28, 2010 7:42 pm

 Re: Srbi ne znaju da pisu fantastiku!

Postod Orion u Sub Sep 07, 2013 11:15 am

Pozdrav Opuse. Ne stižem zbog nekih privatnih obaveza, retko sam na sajtu. Pokušao sam dati neki presek, ne mogu sve ponaosob da navodim jer bi to baš uzelo vremena. Svestan sam da ću uvek nekoga izostaviti sa spiska...
Nakon od publike dobro primljene trilogije Kosingas, Aleksandar Tešić je krenuo sa novim serijalom o Milošu Obiliću ( u sličnom tonu mitologije i stila kao u Kosingasu ). Zmaj i ždral je prva knjiga iz tog novog serijala i odavno je izašla ( pročitao, utisci odlični ). Za nekih desetak dana bi trebala izaći druga, nastavak-Koplje svetog Georgija.
Skrobonjin novi roman bi trebao izaći ove godine, Sva Teslina deca i predstavlja svojevrsni prikvel romanu Čovek koji je ubio Nikolu Teslu.
Od kritike, a i publike, čuo sam dosta pohvala na račun romana Pavla Zelića-Peščana hronika. Priznajem da još nisam čitao, ali svakako mi je ta knjiga u planu.
Katarina Skonkin je objavila u Čarobnoj knjizi, epsku fantastiku. U Čarobnoj knjizi je i jedan od autora iz Znaka Sagite br.20, Dragan Jovanov, ali ne mogu sad da se setim tačno naziva njegove knjige. Mislim da je reč o kombinaciji krimi romana i fantastike.
Da se malo samoreklamiram 8) , a i da dam podstreka ljudima koji pišu, a ima ih i na ovom sajtu, moje priče su objavljene u Emitoru ( tematski , krimi Emitor br.481 ), Znaku Sagite ( br.20 ), e-zbirci horor priča ,,Nešto diše u mojoj torti'', a biću zastupljen i sa dve priče u zbirci priča fantastike koju sam najavio ( biće jedanest autora i sedamnest priča ). Međutim dok sve ne bude gotovo, zabranjeno mi je pominjati izdavača, lektora i imena. U svakom slučaju, biće za nekih mesec dana, nadam se, pa biće prilika za info.
Dakle ljudi samo pišite, radite na sebi, ima prostora.

Da, Skrobonja je izbacio i dve antologije priča o vampirima ( mušku i žensku ). Boban Knežević dosta hvali roman Lejle Samaraj, Sarajlijino Ogledalo za vampira je takođe pobralo dobre kritike. Pojavio se i neki novi izdavač Nova poetika, vidim da su dosta aktivni na fejsbuku.

Da spomenem i još jednog Nišliju ( pored Stojiljković Dejana ), a to je Miloš Petković, koji pored epskofantastičnog serijala Vukovi sudbine već ima novi roman Perunov hroničar. Petkovića je izdao Portalibris ( izdavačka kuća koja je izdala i Aleksandra Tešića ).

Čini mi se da tu već sad ima više škola fantastike, pored beogradske, nišlije su vrlo aktivne, a bogami i u Vojvodini ima dosta autora koji pišu i objavljuju.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 588
Pridružio se: Sub Nov 17, 2007 2:01 am

 Re: Srbi ne znaju da pisu fantastiku!

Postod Opus u Sub Sep 07, 2013 12:26 pm

Јао, ово су све фантстичне Фантастичне вести!

( Само, последњи пута када је у нас овако цветала жанровска књижевност, бомбардовали су нас. Само да се неко сада не зезне па побрка, Сирија и Србија слично звуче. )

Ја се већ - чини се - вековима каним прочитати Тешића, драго ми је да неко користи традиције народа са ових простора за стварање епске фантастике, или у случају Скробоње, измаштава историју на основу догађања, локалних, тако да кажем. Само наилазим на људе који су заинтерсовани за Зелића, али не и неког кога је и читао, па да подели утиске. Чини ми се да има још и роман Мирис мрака, да ли је у питању аутор Пругастоплавих прича, делује као фентези.

( Опаска: некако ми је милије када се писци фантастике окористе нечим специфичним за наче поднебље, именима, локацијама, ликовима из предања, енго када пишу нешто смештено у Амеерику и Енглеску, рецимо - јел погрешно то или је превише локалпатриотски? Добар писац нема, наравно, препрека за квалитетно стварање, што се тога тиче, али што је баби мило ... )

Што више школа, то више и ученика а тим више и могућности за неког ко ће бити објављен и широка публика упозната са њим.

Само напред колега, све најбоље, и вама и другим ствараоцима!
Član
Član
 
Postovi: 170
Pridružio se: Uto Dec 28, 2010 7:42 pm

 Re: Srbi ne znaju da pisu fantastiku!

Postod Orion u Sub Sep 07, 2013 7:40 pm

Spisak autora i priča iz ZS20:( ovo što nisu imena i prezimena to su nikovi).

I Januar
1. Angel 011 (Ivana Milaković) – Agrona
2. Boban (Boban Knežević) – Fiona
3. Mića (Mića Milovanović) – Navenka
4. Perin (Vladimir Bjelajac) – Tefter

II Februar
5. Mims (Milena Ilić)-Guliverovo putovanje u zemlju čuda
6. Kaa (Sandra Maksimović)-Gete je kriv za sve
7. Hiperhik (Dejan Filipović) – C2H5OH

III Mart
8. Kaa (Sandra Maksimović) – Na smrt, moliću!
9. SuperSynthetic (Srđan Damjanović) – Krš

IV April
10. Mims (Milena Ilić) – Ćuti, tiše
11. Ivica (Ivica Milarić) – Ključna razlika
12. Dacko () – Premeštaj
13. Stipan (Stevan Šarčević) – Istog dana, isto popodne
14. Steva Lazin Ljuštikin (Predrag Stražmester) – Crvendać
15. Scallop (Radmilo Anđelković) – Dadilja

V Maj
16. Savajat Erp (Sava Petronijević) – LearzA
17. D. (Dragana Matović) – Njena deca odlaze u suton
18. SuperSynthetic (Srđan Damjanović) – Snajperista
19. Steva Lazin Ljuštikin (Predrag Stražmester) – Viline vode

VI Juni
20. Anomander Rejk (Boris Mišić) – Đavolji mozaik
21. Mandragora Dragon (Dragan Cvetanović) – Jao! Gle! Čovek na Mesecu!
22. Boki 77 (Dragan Jovanov) – Prevrat

VII Juli
23. D. (Dragana Matović) – Peron br.3
24. Suba (Miodrag Subašić – Suba) – Raspad

VIII Avgust
25. Milosh (Miloš Cvetković) – Ljiga
26. Plut (Silvija Petak-Stražmester) – Sestre

IX Septembar
27. Hrundi (Darko Sudžum) – Gde je nestao gospodin Gobecki
28. Mouchette-Drugi čovek na mesecu
29. Milan Jovanović- Metuzalemova oporuka

x Oktobar
30. Hrundi( Darko Sudžum)-Gambit na pariski način
31. Mindfreeze( Miloš Pavlović)-Puž
32. Sinlen ( Marko Skoknić )-Dobra prodaja

XI Novembar
33 Džek svih zanata (Saša Robnik) Laruševi zlatnici
34 Midoto (Mina D. Todorović) Sedmo dete
35 Jevtropijevićka (Tijana Tropin)Večito vraćanje nastavnog kadra
36 Vimen (Stefan Kostadinović) Dr. Lament i prof. Ditiramb

XII Decembar
37 ND Zodiak (Andrea Baskin) Nakaza
38 Vimen (Stefan Kostadinović) O prirodi riba
39 Veronika Santo () Doba vatre
40 Miljan Marković () Tamo gde je Magnes okačio sandale
41 Plut (Silvija Petak-Stražmester) Repić
42 Loni (Pavle Teofilović) Duhovi golaći
43 Scallop (Radmilo Anđelković) Garba kamagen
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 588
Pridružio se: Sub Nov 17, 2007 2:01 am

Prethodni

Povratak na Fantasy knjige

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju

cron