Kristofer Paolini u razgovoru sa Palomom u Krčmi

Ovde su razgovori nekih vrednih i umešnih ljudi sa osobama čije knjige volimo da čitamo

Moderator: High Duke

Kristofer Paolini u razgovoru sa Palomom u Krčmi

Postod Nimrodel u Pon Jan 09, 2006 9:50 pm

Naša draga članica Paloma uradila je ovaj intervju sa danas veoma popularnim mladim piscem, Kristoferom Paolinijem. Ovaj intervju je u skraćenoj verziji bio objavljen u časopisu za mlade "Bravo", no, zahvaljujući Palominoj ljubaznosti, evo celog intervjua za naše članove.

Ponešto o Kristoferu Paoliniju pre razgovora

Kristofer Paolini ima 21 godinu. Njegovo ime je poznato milionima tinejdžera u Americi i svetu, ali on nije ni muzička ni filmska zvezda, niti popularni sportista, već je pisac epske fantastike. Ime mu je Kristofer Paolini i pravi je književni vunderkind. Sa 15 godina završio je srednju školu i počeo da piše roman "Eragon", zamišljen kao prvi deo trilogije Nasleđe. Objavio ga je sa 18 godina. Postigao je fantastičan uspeh i stekao armiju obožavalaca svog izmišljenog sveta Alagezije, hrabrog mladog junaka Eragona i njegovog zmaja Safire. On sam je dobio status velike zvezde. Ovih dana počelo je snimanje filma po ovom njegovom romanu, koji je sada objavljen i na srpskom jeziku, a u Americi izlazi iz štampe i nastavak Eragona - knjiga "Najstariji". Uspeli smo da dobijemo ekskluzivni intervju od Kristofera upravo pre njegovog polaska na turneju na kojoj će promovisati drugi deo trilogije Nasleđe.
Man   tare  antava   nin  Iluvatar,
Iluvatar,  enyare  tar  i   tyel  ire   Anarinya  qeluva?  
What  will  Iluvatar,  0  Iluvatar,  
give  me  in  that day  beyond the  end,
when my Sun faileth?
Korisnikov avatar
Član
Član

Pridružio se: Ned Feb 08, 2004 8:44 pm

Postod Nimrodel u Pon Jan 09, 2006 9:51 pm

1. Ti si jedan od retkih ljudi koji je srednju školu završio u varijanti kućnog obrazovanja. Tinejdžeri u Srbiji nemaju tu mogućnost. Možeš li nam ukratko reći kako ste ti i tvoji roditelji došli na tu ideju, kako je izgledalo tvoje obrazovanje i da li si zadovoljan njime?

Mi smo, kao porodica, veoma bliski. Budući da je moja sestra manje od dve godine mlađa od mene, zajedno se bavimo umetnošću, naukom i pravimo razne projekte. Moja majka je stvorila nastavni plan koji pokriva osnove matematike, jezika, nauka, geografije i istorije, umetnosti, muzike i fizičkog vaspitanja. Kad god je to bilo moguće zadavala nam je aktivnosti koje su omogućavale da učimo putem eksperimenata. Pri tome je poštovala našu kreativnost i ohrabrivala nas da istražujemo ideje koje su nas interesovale. Jednom nedeljno bismo odlazili u biblioteku. Sestra i ja smo postali halapljivi čitaoci i biblioteku smo napuštali sa hrpom knjiga u rukama koje su nam zbog brojnosti gotovo ispadale iz ruku. Roditelji su nam, obično uveče, naglas čitali knjige. Tako sam se upoznao sa delima Džejn Ostin i Čarlsa Dikensa. To što su mi one bile naglas čitane stvorilo mi je osećaj za engleski jezik i učvrstilo moju ljubav prema knjigama.
Srednjoškolsko obrazovanje je bilo određenije. Pohađao sam "Američku skolu", akreditovanu ustanovu za vanredno obrazovanje, staru sto godina, sa sedištem u Čikagu, u drzavi Ilinois. Ovu školu tradicionalno pohađaju deca glumaca i diplomata koji žive u inostranstvu. Udžbenici, vežbanke i testovi su mi stizali putem pošte. Na meni je bilo da uradim zadatke. Odmah nakon mature počeo sam da pišem knjigu „Eragon“.
Najdragocenije stvari koje sam stekao zahvaljujući tome što sam obrazovan kod kuće su ljubav prema učenju, samopuzdanje da mogu sam da nađem odgovore na postavljena pitanja, i naviku da ispitam mnoga stanovišta pre nego što dođem do sopstvenih zaključaka.
„Eragon“ ne bi postojao da sam išao u običnu školu.
Obrazovanje kod kuće mi je pružilo mogućnost da razvijam svoja interesovanja, vreme za sanjarenje i vreme za pisanje. Ono mi je dozvolilo da radim brzinom koja je meni odgovarala i da rano maturiram, tako da sam imao nekoliko godina slobodnih da se posvetim pisanju pre nego što donesem odluku u pogledu fakulteta. Pri tome sam uživao slobode koje malo koji tinejdžer danas ima. Nisam morao da se takmičim sa drugima i nisam imao presiju da ostvarim neki trenutno moderan društveni trend. Mogao sam da budem to što jesam. Budući da nisam imao zgusnut raspored kakav su imali mnogi tinejdžeri, imao sam vremena za razmišljanje, za maštanje o avanturama, za stvaranje sveta Alagezije.

2. Nakon završene srednje škole bilo je prirodno da ideš na fakultet. Ipak, napravio si hrabar potez, prekinuo školovanje i sa samo petnaest godina počeo da pišeš roman. Kako je došlo do tako neobične odluke?

Nakon završetka srednje škole, ja sam iskreno nameravao da krenem na fakultet. Ali, imao sam samo petnaest godina i nisam bio spreman da odem od kuće, tako da sam odlučio da se prvo oprobam u pisanju. Tako sam počeo „Eragona“. Nakon godinu dana konkurisao sam i bio primljen na „Reed College“ u Portlandu, u državi Oregon. Budući da sam bio odlučan u nameri da završim i objavim svoj roman, dva puta sam odlagao svoj odlazak i do kraja nisam imao vremena da odem.
Možda ću jednom i ići na fakultet, ali za sada imam veoma mnogo posla i dobro sam plaćen da radim ono što volim. Ali, učenje je i dalje važan deo u životu naše porodice. Roditelji, sestra i ja mnogo čitamo i slušamo fakultetska predavanja, sa lekcijama nagrađivanih profesora prestižnih univerziteta, koja su snimljena na trake i dostupna u prodaji.
when my Sun faileth?
Korisnikov avatar
Član
Član

Postod Nimrodel u Pon Jan 09, 2006 9:54 pm

3. U knjizi je detaljno izložen čitav jedan svet, veoma različit od našeg, i ti si nacrtao njegovu mapu, izmislio jezike i naselio ga čarobnjacima i zmajevima. Odakle takva fascinacija zmajevima i interesovanje za jezik? Da li si se prilikom stvaranja jezika ugledao na neki postojeći?

Kada sam bio mali pročitao sam ogroman broj bajki - od braće Grim do Beovulfa i Eneide. Što se tiče fantastike, na mene su posebno uticali Dejvid Edings, Andre Norton, Brajan Zaks, En Mekarfi, Rejmond E. Fajst, E.R. Edison, J.R.R. Tolkin, Mervin Pik, Ursula K. Legvin i Frenk Herbert. Svi oni su imali uticaj u oblikovanju mog pisanja.
Knjiga Brusa Kovila „Džeremijev krov, zmajevo gnezdo“ raspalila je moju maštu. Nakon što sam pročitao ovu knjigu, počeo sam da se pitam šta bi se desilo ako bih pronašao kamen iz kojeg bi se izlegao zmaj. To pitanje, i neke druge stvari, pokrenuli su nastanak „Eragona“.
Pored knjiga iz fantastike, dubok uticaj na mene su izvršila klasnična dela, klasična muzika, dobri filmovi i posmatranje prirode u blizini moje kuće. Iz moje sobe se pruža pogled na nazubljene vrhove planina Medveđi zubi koje su inspirisale šesnaest kilometara visoke planine iz „Eragona“. Planinarenje po Medveđim zubima mi je pomoglo da uverljivo opišem Eragonovo putovanje.
Što se tiče jezika u „Eragonu“, kada sam pisao prvi nacrt romana, morao sam da izmislim reč koja će značiti ’vatra’ - reč koja je kao trebalo da potiče od drevnog jezika koji se koristi kada se upotrebljava magija. Budući da su moji roditelji imali etimološki rečnik, odlučio sam da ga iskoristim i počeo sam da ga proučavam. Najzad sam pronašao nepoznatu staronordijsku reč ’brisingr’, koja znači ’vatra’, i toliko mi se dopala da sam odlučio da ceo jezik bude staronordijski. Da bih pronašao još reči iz ovog jezika, otišao sam na internet i iskopao razne rečnike staronordijskog jezika, ali ipak, ponekad sam morao da izmislim po neku reč kada je to priča zahtevala. Sto se tiče gramatike i izgovora mog drevnog jezika, one nemaju apsolutno nikakvu sličnost sa staronordijskim, jer sam hteo da mu dam sopstveni pečat.
Što se tiče druga dva jezika koja postoje u „Eragonu“, oni su pravljeni bukvalno od nule. Pomoć sam tražio na internetu, gde sam našao nekoliko odličnih sajtova vezanih za uputstva kako stvoriti realističan izmišljeni jezik. Ta pomoć mi je bila od neprocenjive važnosti.

4. Poznato je da je „Eragon“ prvo objavljen u porodičnoj izdavačkoj kući, ali kako je došlo do toga da se jedna velika izdavačka kuća kao što je Knopf zainteresuje za njega?

Moja porodica i ja smo odštampali prvu verziju „Eragona“. Odradio sam preko 135 promocija u knjižarama, školama i bibliotekama. Počeo sam tako što sam govorio u kraju gde živimo, a zatim sam zakazivao promocije romana u udaljenim gradovima. Čitaoci su polako počeli da obraćaju pažnju na moju knjigu. Glas o njoj je preko trgovaca knjigama stigao u Njujork i jedan pisac koji je pročitao „Eragona“ pričao je o njemu svom uredniku. Zatim mi se obratila izdavačka kuća Alfred A. Knopf - direktno.

5. Budući da Eragon ima isto godina koliko i ti kada si ga pisao, da li on liči na tebe, da li imate neke zajedničke osobine?

Kada sam počeo da pišem „Eragona“, on je bio ja. Pisati o sebi je verovatno jedna od najlakših stvari za petnaestogodišnjeg pisca. Zatim je priča počela da napreduje, a Eragon da radi stvari koje ja nikada nisam radio - da se bori sa čudovištima i da leti na zmaju - tako da je prerastao u zasebnu ličnost.
when my Sun faileth?
Korisnikov avatar
Član
Član

Postod Nimrodel u Pon Jan 09, 2006 9:58 pm

6. Ovih dana u Americi izlazi i nastavak trilogije – „Najstariji“. Ljubitelji „Eragona“ ga očekuju sa velikim nestrpljenjem. Da li si u radu na njemu uživao kao i u radu na „Eragonu“ i u čemu se razlikovao tvoj pristup pisanju sada kada si slavan pisac od koga se mnogo očekuje?

Pisanje knjige „Najstariji“ se na mnogo načina razlikovalo od pisanja „Eragona“ i ja sam u njemu uživao iz potpuno drugih razloga. Uživao sam u prilici da oprobam nove veštine koje sam naučio tokom redakcije „Eragona“ i našao sam pravi izazov u pisanju sa tačke gledišta drugih likova, pored Eragonove.
Na kraju krajeva, ja se samo trudim da ispričam priču što bolje umem, bez obzira na tuđa mišljenja.

7. Koliko se tvoj život promenio od kako si postao slavna ličnost i zaradio mnogo novca?

Život mi je postao mnogo komplikovaniji zbog sve te pažnje koju je izazvao „Eragon“. Sada mogu da idem na turneje po Americi i Engleskoj i da se upoznam sa hiljadama divnih izdavača, knjižara, bibliotekara, učitelja, dece i ljubitelja svih uzrasta koji su pročitali moju knjigu. Pa ipak, kada sam kod kuće, život i dalje ima jednostavan obrazac porodičnog življenja. Pišem, vežbam, jedem i gledam filmove sa svojom porodicom, perem sudove. Uspeh „Eragona“ je mojoj porodici dao slobodu izbora koju nismo imali pre. Zahvalan sam mu zbog toga.

8. Da li si uspeo pored sve te medijske pažnje i pisanja da nađeš vremena i za devojke?

Sada sam usredsređen na pisanje trilogije „Nasleđe“, i to je moj najviši prioritet.

9. Pre nekoliko dana počelo je snimanje filma po „Eragonu“. Ipak, veoma malo informacija o njemu je procurilo u javnost. Možeš li nam reći nešto više o tom projektu i o tome da li si ti učestvovao i u pisanju scenarija?

Vesti vezane za film „Eragon“ stižu gotovo svakodnevno. Snimanje je počelo 1. avgusta u Mađarskoj. Neki od najboljih holivudskih glumaca nastupaju u različitim ulogama: Džeremi Ajrons, Džon Malkovič, Dajmon Hounsnou, Robert Karlajl, Siena Đuliori, Kris Egan i drugi. Edvard Spelers, sedamnaestogodišnjak iz Engleske, odabran je da igra Eragona.
Veoma je uzbudljivo znati da će prema mojoj knjizi biti snimljen film. Oduvek sam zamišljao „Eragona“ na velikom platnu i željno iščekujem da vidim rezultat.

10. Jednu od uloga u filmu glumiš i ti. Planiraš li da se u budućnosti baviš i glumom?

Drago mi je što ću odigrati malu ulogu u „Eragonu“, ali izuzev toga, ne planiram da se bavim glumom.

11. Da li ćes nastaviti da živiš na ranču u Montani, daleko od buke velegrada ili ćeš se ipak preseliti u grad?

Nemam nameru da napustim Montanu. Priroda u Rajskoj dolini, obrubljenoj visokim šiljatim vrhovima planina Medveđi zubi, jedna je od najlepših na svetu. Živeti ovde je privilegija i istovremeno neverovatna inspiracija za moje romane.

Autor intervjua: Paloma
when my Sun faileth?
Korisnikov avatar
Član
Član

Povratak na Intervju sa piscem