Gart Niks za čitaoce u Srbiji i Crnoj Gori

Ovde su razgovori nekih vrednih i umešnih ljudi sa osobama čije knjige volimo da čitamo

Moderator: High Duke

Gart Niks za čitaoce u Srbiji i Crnoj Gori

Postod Nimrodel u Pet Feb 17, 2006 11:33 pm

Ponešto o Gartu Niksu

Slika Gart Niks je rođen 1963. u Melburnu – Australiji. Preselio se u Kanberu veoma rano i tamo ostao do svoje devetnaeste godine, kada je odlučio da proputuje kroz Veliku Britaniju.
Potom je studirao na univerzitetu u Kanberi i posle diplomiranja 1986. godine, počeo je da radi u jednoj knjižari, potom kao izdavač, agent i urednik. Za to vreme je delom bio regrutovan i kao pripadnik rezervnog sastava vojske Australije (4 godine). U periodu između 1994. do 1997, napustio je posao sa knjigama i izdavaštvom da bi radio kao konsultant za odnose sa javnošću i marketing. 1998. posvećuje se samo pisanju (sa povremenim izletima u poslove agenata za pisce, jer živi u uverenju da je isključiva posvećenost pisanju odgovorna za prilično neobično ponašanje mnogih autora).
Trenutno živi u Sidneju sa svojom ženom Anom i sinom Henri Tomasom.
Autor je sledećih književnih ostvarenja:

1. Ragwitch (Krpena veštica)
2. serijal o Staroj Kraljevini (The Old Kingdom)
3. The Keys to the Kingdom (serijal Ključevi Kraljevstva)

Više informacija na njegovom prelepom zvaničnom sajtu: http://www.garthnix.co.uk/oldkingdom/default.asp
Man   tare  antava   nin  Iluvatar,
Iluvatar,  enyare  tar  i   tyel  ire   Anarinya  qeluva?  
What  will  Iluvatar,  0  Iluvatar,  
give  me  in  that day  beyond the  end,
when my Sun faileth?
Korisnikov avatar
Član
Član

Pridružio se: Ned Feb 08, 2004 8:44 pm

Postod Nimrodel u Pet Feb 17, 2006 11:35 pm

1. Vaša trilogija o porodici Abhorsen i čudnovatoj Staroj kraljevini veoma je dobro prihvaćena od strane čitalaca širom sveta. Možete li nam reći kako je ova priča počela i koji trenutak/stvar/događaj je odgovoran za njen začetak u vašoj glavi?

Uvek je teško tačno odrediti odakle dolaze ideje, a nemoguće je identifikovati sve zamisli i uticaje koji ulaze u to što je, nadam se, bogata mešavina u konačnoj verziji knjige. Ali ima ideja za koje po konačnom cvetanju mogu grubo da odredim odakle je poteklo seme. U mnogim slučajevima sam poželeo da pišem o nečemu (kao na primer o nektomantima) i zapitao sam se kako mogu da napravim drugačiju priču, kako mogu da se odvojim od stereotipnog fantazija? Tako sam odabrao da pišem o nekoj vrsti anti-nekromanta, koji Mrtve vraća na počinak, umesto da ih podiže zarad svojih zlih ciljeva. Takođe sam zato sada i odabrao ženskog protagonistu umesto muškog da bih uradio nešto malo drugačije. Pošto je to uspelo u Sabrijel, palo mi je na pamet da to ponovim u Lirael, ali opet da bih bio drugačiji (u ovom slučaju od sopstvenog prethodnog dela), dodao sam i glavnog muškog lika kome je posvećena gotovo ista pažnja.
Neke specifične stvari kao zvonca koje nekromanti korise u mojim pričama,  inspirisane su neidentifikovanim izvorima: ideja o davanju imena zvoncima došla je od krimi-misterije „Devet krojača“ od Doroti Sajers, gde su ona imala latinska imena, a delom iz koncepta egzorcizma „zvonom, knjigom i svećom“. Isto tako, pošto ideja o magičnoj zemlji koja se graniči sa nemagičnom nije nova, ubacio sam na granicu između njih ideje i slike izvučene Prvog svetskog rata. Sam zid i neusklađenost godišnjih doba u Anselstiru i Staroj kraljevini (mojoj nemagičnoj i magičnoj zemlji) potiče od slike Hadrijanovog zida koju sam video, u kojoj je na južnoj strani bio zeleni travnjak, a na severnoj sneg.

2. U trilogiji o Staroj kraljevini videli smo veliko prisustvo fantazijskih i horor motiva kao što su različiti tipovi magije i nektomantije uz pojavljivanje raznih vrsta mrtvih entiteta. Takođe se oseća jako prisustvo mitoloških prizora kao što su devet kapija smrti i reka koja veoma podseća na mitsku reku Stiks. Možete li nam reći nešto o žanru ove trilogije? Da li je to fantazi ili je mešavina različitih žanrova?

Fantazi je veoma širok žanr koji može da sadrži razne vrste podžanrova i različitih mešavina. Fantazi je najbolji kada ima duboke korene i u stvarnom svetu i stvarima koje odjekuju kod čitalaca, kao što su mit i istorija. Tako da bih svoju trilogiju opisao kao fantazi, ali uzimajući ga kao veoma široku kategoriju budući da knjige sadrže i elemente koji se mogu naći u istorijskim romanima, horor romanima ili čak u savremenim realističkim romanima. Mislim da ljudi malo previše brinu oko kategorija i etiketa. Nadam se da su to samo dobri romani.
when my Sun faileth?
Korisnikov avatar
Član
Član

Postod Nimrodel u Pet Feb 17, 2006 11:36 pm

3. Možete li nam reći nešto više o samom toku pisanja odlične priče? Koji delovi pripovedanja su vam bili najteži? Da li je to deo sa Klajrom i njihovom spospobnošću da vide momente budućnosti, zato što postoji ozbiljna opasnost da se upadne u paradoks, ili je to bio deo sa ritualima Čartera i slobodne magije?

Veoma je teško precizno odrediti neki naročiti deo kao teži ili lakši za pisanje od drugih. Sigurno ne bih mogao da ukažem ni na jedan deo sadržine i da kažem da je bio teži ili nije. Često kada se pišu knjige najteže je prosto staviti na papir ono što želim da priča postigne, i kakav emotivni utisak želim da ostavim na čitaoca. Da znam šta će se dogoditi, ne bih ni mogao da uživam u pisanju.

4. Jednostavno rečeno, imena u vašoj trilogiji su predivna, naročito imena za sedam zvona. Rana, Kibet, Mozrael, Dajrim, Belgair, Saranet, Astarael – zaista su prelepa na mnogim jezicima... Šta vam je bilo inspiracija za takva njihova čudnovata i gotovo biblijska zvučanja u ova tri romana?

Proveo sam mnogo vremena radeći na njima. Ponekada bih prošao kroz trideset ili četrdeset mogućih imena koja su slična onome kako želim da zvuče. Izgovaram ih naglas dok ne pronađem pravi zvuk za aktera, stvorenje ili mesto. Taj „gotovo biblijski“ aspekt imena zvona je nameran. Koristio sam delove i završetke reči između ostalog i iz Biblije, premeštajući komadiće da bih načinio nove reči.

5. U Staroj kraljevini postoje dve vrste magije, ali njigova upotreba se sastoji iz nekoliko delova magijskih činova. Uglavnom u fantazi literaturi i bajkama, čarobnjak, vila ili veštica jednostavnije koriste magiju - magijskom rečju, pokretom, ponekad muzikom, ali kombinacija svih ovih delova je retka pojava. Kako je vama upotreba zvona pala na pamet?

Pogledajte odgovor na prvo pitanje! U osnovi sam želeo da napravim nešto drugačije, ne nešto što je uobičajeno u fantazi pričama. Zvonca su proizvod ovakvog razmišljanja i inspiracije koje je potekla iz čitanja o tome kako su srednjevekovna zvona ima latinska imena.
when my Sun faileth?
Korisnikov avatar
Član
Član

Postod Nimrodel u Pet Feb 17, 2006 11:37 pm

6. Da li možete da nam kažete nešto o vašoj najnovijoj priči – The Creature in the Case? Da li je to neki nastavak trilogije i da li planirate da nastavite priču o Abhorsenima? Možda nešto o njihovoj prošlosti ili o stvaranju Velikih čartera?

The Creature in the Case je samo priča koja mi je jednog dana iznenada pala na pamet. Napisao sam je zato što sam mislio da će biti kratka priča, a na kraju je dostigla dužinu novele. Događa se šest meseci posle završetka Abhorsena. I uglavnom je o Nikolasu Sajru i njegovoj želji da se vrati u Staru kraljevinu. Iako nemam nekih planova da se su skorije vreme vratim svetu Sabrijel, imam beleške za još dva romana. Jedan je smešten oko šest stotina godina pre Sabrijel, a drugi oko godinu dana posle Abhorsena. Ali ne znam kada i da li ću da ih napišem.

7. Koji lik vam je omiljeni, a koji vas je najviše namučio?

Nemam omiljenog. Sve ih volim, čak i one zle. O svima njima je ponekad teško, a ponekad lako pisati, nema pravila.

8. Da li je ova trilogija pisana za decu i tinejdžere ili je to pogrešna pretpostavka i kategorizacija srpskog izdavača koji je ovu priču smestio u ediciju po imenu Petar Pan, zbog postojanja fantazijskih i mitoloških motiva? (Petar Pan je edicija za decu i omladinu.) Za koga ste pripovedali ovu neobičnu i veoma posebnu priču?

Knjige nisam pisao za neku određenu pubiku. U Sjedinjenim državama i Australiji su izdavane u edicijama i za odrasle (adult) i za omladinu (young adult). Mislim da se knjige koje imaju tinejdžere za protagoniste često smatraju da su za mlađu publiku i shodno tome tako se i objavljuju. Ipak, pored toliko drugih fantazi knjiga koje su namenjene deci i tinejdžerima, mislim da ova trilogija takođe može da se svidi i starijim ljudima koji vole dobru priču.
when my Sun faileth?
Korisnikov avatar
Član
Član

Postod Nimrodel u Pet Feb 17, 2006 11:38 pm

9. Da li imate uzore u svetu književnika? Da li imate omiljenog pisca i omiljenu knjigu?

Uvek sam bio marljiv čitalac svih vrsta knjiga, i beletristike i onih koje to nisu. Nikada ne bih mogao da izdvojim samo jednog autora ili omiljenu knjigu, Ali neki od mojih omiljenih (među kojima su neki prilično uticali na mene, naročito dela onih koje sam čitao kada sam bio dete i tinejdžer) uključuju Dž. R.R. Tolkina, Ursulu Legvin, Suzan Kuper, Alana Garnera, Lojda Aleksandra, Roberta Hajnlajna, Andreju Norton, Džona Masfilda, K.S. Luisa, Džordžet Hejer, Dorotu Sajers, Rozmari Satklif, Ronadla Velča, Sintiju Harnet, Partišu Mekilip, Džejn Ostin, Viktoriju Voker, Isaka Asimova, Artura Klarka, Artura Ransoma, Mardžeri Alingam, Džoanu Ajken, Čarlsa Dikinskona, Brajana Oldisa, Džek Vansa, Roberta Grejvsa, Dajanu Vajn Džons, Robin Mekinli, I. Dž. Mekgro, Nikolasa Stjuarta Greja, Filipa Pulmana, Dž. P. Martina...

10. Možete li nam reći nešto o vašem romanu The Ragwitch? Koliko se vidi iz opisa na vebsajtu izdavača Harper-Kolins, ova priča je malo drugačija, a glavni negativac je krpena lutka koja je zaposela mladu Juliju. Da li je to neka vrsta moderne urbane horor priče, ili nešto više?

To je zapravo moj prvi objavljeni roman. Izašao je 1991. u Australiji. To je fantazi roman u kome su dvoje dece prebačeni u drugi svet i moraju da se bore protiv Krpene veštice (Ragwitch) da bi spasili sebe i zemlju u koju su došli. Ono što je možda pomalo drugačijie je to da je jedno od dece zapravo zarobljenik u glavi Krpene veštice i može da vidi šta čudovište radi i da pristupi njegovim sećanjima. To je moja vrsta knjige na koju su uticali K.S. Luis i Narnija, ali možda teža.

11. Koji su vam planovi za budućnost, da li radite na nekim novim romanima i pričama?

Poslednjih par godina uglavnom radim na serijalu mog fantazija za decu, Ključevi kraljevstva koji počinje sa romanom Gospodin Ponedeljak. Više o tome možete pročitati na http://www.keystothekingdom.com.au i http://www.scholastic.com/titles/keys i o Ponedeljku na  www.harpercollins.co.uk .Takođe polako radim na romanu naučne fantastike čiji je radni naslov A Confusion of Princes, koji je smešten u ogromnom međuzvezdanom carstvu.

Mnogo vam hvala, gospodine Niks, na vašem vremenu i dobroj volji da podelite sa nama deo vaše umetničke vizije.

Hvala i vama.

Autor intervjua: Nimrodel
Prevod sa engleskog: High Duke
when my Sun faileth?
Korisnikov avatar
Član
Član

Povratak na Intervju sa piscem