Vukodlak

Maštovite priče naših članova

Moderator: Earvena

Vukodlak

Postod Aqarius u Uto Jul 22, 2008 7:05 pm

Okupacija u 11 slika.

Ma nije...

I tako to biva s ljudima. Cak i kada su zadovoljni sobom, stvaraju maske kojima se kriju od drugih i glume nekog srecnijeg, mudrijeg, postenijeg, pravednijeg, nekog zbog koga prijateljstva nastaju, jacaju, traju, a kada maske padnu, i propadaju. Medjutim, najveci potresi nastaju kad padnu maske koje ljudi nose sami pred sobom.
-Jao, ne pitaj me molim te. Citavo jutro sa ovcama petljam..
-Sto ovce, zar nisu ovce u brdima?
-Zar nisi cula?
-Cula sta?
-Pa Radanu nesto odnelo ovcu.
-Kako odnelo?
-Fino. Cim je pao mrak, pojavi se, drp ovcu i pobeze!
-I bas celu ovcu?
-Celu
-Pa sta je to jadna ne bila?
-Radan se kune svime redom da je vukodlak.
-Vukodlak?
-Kaze svojim ocima video.
-Ha! Nije nego. Reci ti meni, koliko je on popio do sumraka sa onim njegovim, pre bih rekla da u tom grmu lezi zec.
-Kaze da nije pio uopste. A i posle su nasli krvi tamo gde je rekao da je bila ovca.
-Pa sto je ne prate?
-E, to je i najcudnije: psi nece ni da pridju tragu.
-Ma sta kazes?
-Ociju mi, nece ni da se priblize!
-Eeee, boze svasta.
-I sta sad?
-Sta sta sad?
-Kako sta sad, imamo vukodlaka u poljima, a ti pitas sta. Valjda cemo ga se resavati nekako?
-A sta ti imas na umu?
-Nemam nista, zato i pitam. Jeli, Radane, koliko je to tvoje cudo? I pazi dobro, budes li poceo opet da izmisljas, nece ti trebati vukodlaci!
-Ma ko vuk, samo krupaaan, a nabijen sav, velik onako, i sav cupav i crn k'o mrak, a oci mu sjaje, onako, sa zuto na krvavo.
-I sta kazes, da ga zaskocimo, onako svi, jel' bi ga mogli oboriti?
-Pa... Bi, sta ja znam. Ali da bi bilo krvi, bilo bi.
-A sta bi ti, Bogdane, da ga jurimo?
-Pa nesto moramo!
-A da nije ipak bio samo vuk?
-Pa jel' ti sad covek ispricao?
-Jeste, ali ne znam bas, u strahu su velike oci...
-Velirade, ti dok odmudrujes, bice i mrtvih. Moramo dici hajku, nema vremena za gubljenje!
-Nesto si mnogo oran za hajke, Bogdane.
-Sta to treba da znaci?
-Ma nista... Za sebe ja nesto pricam...
-Zdravo Jordane.
-Zdravo. Znate za novo vecanje?
-Kakvo?
-David pravi novo vecanje o hajci na Vukodlaka.
-Ako. Vec je tri ovce odneo, bilo je krajnje vreme.
-Ma nista ovce!
-Sta nista ovce? I vi ratari stelju jedete!
-Ma ne to... Nestala Irena.
-Davidova Irena? Pa sta joj bi?
-...
-A. Bogami, opasno...
-Sazvao sam vas ovde da vam kazem da je vest razglasena po selima. Uz malo srece, naci ce se neki lovac na zveri da nas resi bede, ali do tad, moramo da se snadjemo. Vise niko da nije izasao napolje sam posle sumraka, zenskadija pogotovo. Ko ima nekog oruzja, da ga izvadi i spremi. Ko nema, pametno mu je da nabavi. Takodje, stoku do daljnjega da zamandalite u tor kad zadje sunce.
-Koliko nameravas da platimo tog lovca? Takve stvari uopste nisu jeftine.
-Videcemo kad dodje. Nije jeftino, ali kad se mora nije tesko. Bolje da platimo nego da ns jednog po jednog cudoviste pokolje.
-A mi u lov ne idemo?
-Molim?
-Cuo si, zasto ne bi mi krenuli u lov na njega? Moramo nesto uraditi!
-Pa Bogdane, ako mozes da ga nadjes, izvoli. Ko hoce s tobom, slobodno.
-Evo, ja cu s njim! Pravo zbori Bogdan, treba mecki na rupu!
-Kiril je izgleda nesto utucen.
-Pa normalno. David mu je bio kum. A bese i dobar staresina, pravican, blag, mudar. Ne kao ovaj Bogdan. Pricaju ljudi da bi trebalo on da zameni Davida.
-Da on bude staresina?
-Ko zna. Mozda bi i dobro bilo. Odlucan je, a i sposoban. Videli ste kako ga je izrendao vukodlak prosle nedelje, vec za par dana je opet bio na nogama. Na kraju krajeva, i ovaca je mnogo nestalo, a kamoli ljudi. Treba neko da lovi zver dok ne stigne neki lovac.
-Niste culi? Stigao.
-Ko?
-Pa lovac. Dosao sinoc kod Filipa u krcmu. Cudan nekako, sve nesto mrda nosom i seva ocima. Smesta trazio da mu se isprica kad i gde je sve bilo nestanaka.
-I sta kaze?
-Kaze da ovo nase cudo uopste ne lici na vukodlaka.
-Nego sta, dvoje ljudi iz cista mira nestalo?
-Ne znam, nije nista rekao. Pricao mu Radan, on samo klima glavom, a kad su ostali poceli, sve se nesto mrsti. I sve mrda nosom.
-Eh, jadno ti taj nas lovac zvuci...
-Sta ti ja znam... Tako kazu, ti lovci su cudljiva sorta, a i stranac je covek, izdaleka je potegao...
-I to sto kazes. Pa, ne moze da skodi. Od viska glava ne boli, sto bi nana rekla.
-A i ti trpas svoj babu u svaki razgovor!
-Pa bila je mudra zena! Ej, kuda ces? Cekaj bre...
-I sta, sad ni Kaline nema?
-Da. Spas je doziveo nervni slom. Po ceo dan sedi u kuci i cvili. Vice, bar u belom da ju je video... Steta, stvarno.
-Stvarno. Zao mi matorog. Ali zar nisu trebale zene da ostanu u selu?
-Pa i bile su u selu, ona i Olgica.
-Olga bila s njom?
-Da, samo, ona je uspela da pobegne. Bila joj je kao sestra, ne znam kome je gore, njoj ili Drazenu.
-Jeste. Za kad su uopste oni zakazali tu svadbu?
-Za najesen.
-I kako se drzi momak?
-Skrhan. Po ceo dan sedi sa Olgicom i prica o Kalini.
-...Znaci, sad napada i u selo?
-Izgleda da je i Bogdan poceo da zabusava.
-Velirade, nemoj tako, momci svaku noc patroliraju. Ja ti kazem, da nije njih, i u kuce bi nam ulazio. Mozda bi stvarno bio dobra zamena za Davida.
-Odkud sad to?
-Pa kriza je, selu treba staresina, a on se prvi javio da lovi zivotinju. A i sposoban je, znao bi da vodi.
-Ne dopada mi se Valko, uopste mi se ne dopada. Tom momku treba zena, ne polozaj.
-Sta ce mu zena?
-Da mu usadi strah od boga, kad vec ni vukodlaci ne mogu.
-Ne znam bas. Selo je bez glave, Velirade...
-I sta, samo sedi i crtka nesto po papirima?
-Ma ja. Sve po selu ide, propituje nesto i crtka, a nocu cunja po poljima.
-I jel' bar rekao nesto?
-Ni rijeci.
-Pa gde je, kod Filipa?
-Ne, Smjestio se u Davidovu kucu.
-Jel'?
-Da. Kaze, istraga. Nijesam dalje raspitivao.
-Cudan neki lovac...
-Ma sta ti je bolan, opusti se, nece te pojest. Sta si se ukocio? Jel' ti to lose pazar prosao?
-Ma dobro je, nego sve gledam k'o da se sve nesto lose sprema...
-Ma sve ce to jarane moj da se sredi. Meni ono cudo, nalet ga bilo, cetir ovce odnese, a kad meni to nije belaj, nece ni tebi bit nista.
-I to sto kazes...
-Velirade!!! Velirade!!!
-Nema ga.
-...I sta sad?
-Sad nista. Sad prekidamo potragu. Skoro ce mrak. Ako ga je ono napalo, bolje mu je da je mrtav.
-I odustajemo?
-Drazene, imamo pametnijeg posla. Ponudio sam Veliradu da sidje u selo sa ostalima, ponudio sam mu i da ga obilazimo, ali nije hteo uopste da ucestvuje. Nas problem je sto se zver vise ne boji kuca. Usla mu je u kucu i nista joj se nije desilo. Sad moze i nama da vrslja po sobama. Moramo se spremiti. Idemo nazad u selo.
-Bogdan je u pravu, Drazene. Prosto je tako.
-...Kako vi kazete.
-A u krajnjoj liniji, mozda je matori sam oborio svecu i zapalio kucu.
-Tesko. Bar nesto od njega bi nasli. Nego kako ti?
-Onako. Ali za Olgicu mi je krivo. Izgleda...ranjeno. Sad mi je vec vise zao nje nego Kaline.
-Gospodine lovce!!!
-Dermot, Kirile. Ako vec necete da me zovete po imenu onda bar gospodine Dermot.
-Gospodine Dermot. Napao juce vuk!
-Mislis vukodlak?
-Da! Napao Jakovu stalu, a Jakov se zatekne tamo, pa ga oterao bakljama, i jos ga pogodio strelom dok je bezao!
-?
-Jasta! A ovaj dok je bezao naleteo na Bogdana i njegove. Martin valjda pokusao da ga zaustavi, ali ga oborila zver i pobegla.
-Stvarno?
-Da. Momci su odmah krenuli za tragom, cim su Matina previli i odneli Bogdanu.
-Bogdanu?
-Pa jos je pun mesec. Ostavili su mu za jauzne i zabrtvili vrata, zlu ne trebalo.
-I kod njega niko nije ulazio?
-Naravno. Jesmo mi seljaci, ali nismo glupavi.
-To svakako niste. I sta kazes, Jakov ga bakljama oterao?
-Da, pojurio na nju vatrom i...Gosn Lovac, kuda cete, pa Jakovu je kuca onamo!
-Ne idem tamo. Zver je sad u sumi. Reci seljanima da spreme novac i da me ne uznemiravaju. Ova ujdurma se blizi kraju.
-Jel' bona, s'a je ovo, kud svi jure 'vako?
-Onaj lovac svezao Vladu, Janka i Iliju za motku na seoskom trgu i trazi da se okupimo!
-Kakav je sad to marifetluk?
-Nemam pojma.
-E ovo moram da vidim.
-Pre nego sto pocnemo, zelim da razjasnim neke stvari o vukodlacima. Kao prvo, mada vukodlak u principu jeste covek, tokom noci punog meseca on se pretvara u zivotinju. Kao takav, on nije u stanju da kontrolise svoje postupke i ponasa se kao i svaka druga zivotinja. Kada je u sumi, lovi jelene. Kada je blizu sela, lovi ovce, zato sto su mekane, spore i lako ih je uhvatiti. Vukodlak nece napasti ljude ako u blizini ima drugi plen, nece napasti grupe od dvoje i vise ljudi ako nije ocajan, i nece uci u naselje ako ima bilo koji drugi izbor. Obzirom na broj ovaca koje su nestale, nas vukodlak je bio prilicno sit. Drugo, kad vukodlak napadne, bude krvi. Ne lokva, vec krv, posvuda. Bude komada mesa, delova tela, bude mucno i pogledati mesto napada. Obzirom da je ovo izostalo u svim slucajevima, iskreno sumnjam da je ovde ikada i bilo vukodlaka. Poslusao sam pricu seljanina koji je prvi video zver, i ona mi vise lici na velikog vuka nego i na sta drugo. Posto je napao sam, verovatno je da je samotnjak, a kako vukova imate i ovde, ne verujem da se zadrzavao na njihovoj teriroriji. Sad kad sam to rekao, mozemo da pocnemo: Uhvatio sam ove ljude u kradji ovaca u stali Jakova Viska. Pun mesec je prosao sinoc, pa sve i da vasa zver jeste bila vukodlak, sada mozete proveriti bolesnika u kuci gospodina Bogdana. Prilicno sam uveren da ce doticni imati povredu od strele, ne od ocnjaka. Takodje, moja predpostavka je da su se ovo troje vratili u kucu gospodina Viska kako bi ga ubili i time zastrasili selo, s namerom da ubuduce neometano kradu ovce preruseni u vukove. Ovce su dovodili trgovcu Antonu, koji ih je prodavao u Trgovistu. Ovo znam od ranije, razgovarao sam sa ljudima koji su ih kupovali. Na dan hoda nizvodno odavde, reka je izbacila telo Irene Krivov. Glava joj je razbijena sekirom. Kako je nosila spavacicu, ubistvo se verovatno dogodilo u kuci Krivovih, osim ako je gospodja imana neki meni neznan razlog da bude van svoje kuce u spavacici u gluvo doba noci. Nasao sam njenog muza u sumi, sa mesarskim nozem u ledjima. Koliko razumem, gospodin Kiril Feodorit tvrdi da je bio prisutan kada ga je zver ubila. Mozda bi bio voljan da nam kaze na koju je tacno zver mislio? Telo gospodjice Kaline Mivin sam nasao u podrumu kuce Krivovih. Umrla je od udarca u potiljak i tamo sakrivena. Ubica je verovatno mislio da tamo niko nece zalaziti, posto su vlasnici mrtvi. U ovom trenutku bih savetovao Drazena Minsa da prerazmisli o zarukama sa Olgom Radomil. Takodje mogu da obavestim gospodina Bogdana, glavu dobrovoljacke grupe i pretendenta na poziciju seoskog staresine, da sam nasao njegov izgubljeni bodez. Nalazio se ispod suta na zgaristu kuce pokojnog savetnika pokojnog staresine, Velirada. Mda, i ja sam bio iznenadjen, pogotovo jer sam pored bodeza nasao i ostatke Veliradovog psa cuvara. Ja ne znam sta vi zovete vukodlakom, ali ja za ovakve stvari imam drugi naziv.

Zver sam vam uhvatio, dame i gospodo, radite s njom sta ste pametni, a mene molim da isplatite. Ja svoj lov smatram zavrsenim.
Citavo selo je nemo stajalo i gledalo lovca kako odlazi, peske kako je i dosao. I bez ikakve sumnje, svako iz te gomile se, sagledavsi maske koje je gledao o sada, pitao u koje maske jos uvek gleda, i sta se to iza njih krije. Svi sem lovca, koji ih je prozreo na prvi pogled. Lovac je znao dosta toga o maskama, svakako i previse za miran san. Pa opet, zavaranog onom istom nadom u ljude koju su mnogi i glavom platili, ovakvi prizori su ga hvatali nespremnog.

-"Nestane par ovaca, odmah krvoprolice. Krv ti jebem, da sam stvarno nekog ubio ne bi kamen na kamenu ostao od sela..."

.
Ne osvrci se, mrmoti te sustizu!
Slika
Korisnikov avatar
Član
Član

Pridružio se: Sre Sep 22, 2004 7:02 pm

Re: Vukodlak

Postod Horus u Pet Jul 25, 2008 8:25 am

Ovo ima potencijala da bude priča, samo je treba napisati. Ovako ne valja.
Ima logičnih i narativnih problema.
Prvo, zašto oni odmah od početka pominju vukodlaka kada im vuk odnosi ovce?
Drugo,ti kao pisac ne daješ čitaocu priliku da išta shvati sam, sve mu crtaš i objašnjavaš, i šta misle jedni i šta drugi i šta jeste stvarno i šta bi bilo kad bi bilo, jednostavno ti kao sveznajući narator sve znaš jasno, ali ne moraš i sve odmah da kažeš.
Pisanje je veština balansiranja između onoga što se zaista događa i onoga što doturaš kao informaciju do čitaoca.
To se vežba i uči.
Korisnikov avatar
Član
Član

Pridružio se: Sub Maj 24, 2008 3:56 am

Postod Aqarius u Pet Jul 25, 2008 12:01 pm

...Nije vuk, to sam ostavio citaocu :lol:
Slika
Korisnikov avatar
Član
Član

Postod Horus u Pet Jul 25, 2008 7:28 pm

Ja sam ipak mnogo bolji čitač nego što si ti pisac.
Na početku dvoje pričaju i jedno kaže drugom "Nešto je odnelo ovcu".
Normalno je da se prvo pomisli na najverovatnije rešenje, a vuk je mnogo češći ishod za kradljivca ovce nego vukodlak.
čak i da je domaćin 100% siguran da je vukodlak, u našem svetu niko ne bi trebalo da mu veruje.
Razumeš?
Korisnikov avatar
Član
Član

Postod Aqarius u Pet Jul 25, 2008 10:56 pm

Citalac. Citac je za kreditne kartice. :)

Pa, u nasem svetu DANAS ima ljudi koji veruju u vukodlake, ranije su dizali i citave hajke ne na vukodlake u sumama nego na sopstvene komsije, paranoja cini svoje. Okamova britva je, nazalost, i danas retko u upotrebi. Nisam naglasio (nema naracije, a svejedno je neka zabit u pitanju pa bih morao bas da lociram, a bilo bi rogobatno), ali sve se ne odigrava u nasem svetu i ideja vukodlaka uopse nije apstraktna (postoje cak i profesionalni lovci na cudovista, to rade da bi preziveli, i ljudi im masno placaju za to). Pojavi se vuk, ogroman, i to bas na noc (tek sto je zaslo sunce) punog meseca, ciji trag psi nece da prate. To bas i nije obicno. Onda neko nestaje, i to ugledna, udata zena, a narodu je prakticno pod nos poturen krivac (Za savrsen zlocin potreban je, jeli, zrtveni vukodlak :lol: ). Za selo puno ratara i stocara bez posebnog povoda za sumnjicavost...
Slika
Korisnikov avatar
Član
Član

Postod Horus u Sub Jul 26, 2008 9:44 am

Ti od mpočetka do kraja vodiš priču kao da se događa u nekoj našoj zabiti, a onda sam kažeš da je to zapravo neki drugi svet. Gledaj, legalno je napisati i takvu priču, ali moraš bar negde, bar na kraju pružiti čitaocu mogućnost da shvati šta taj svet jeste.
Pronađi i pročitaj priču Ursule Legvin "Suprugina priča" pa ćeš videti nešto što pakleno liči na tvoju priču ali ispričanu drugačije.
Ne smeš zaboraviti da nagradiš strpljivog čitaoca na kraju priče ili nećeš imati puno čitaoca u životu.
Korisnikov avatar
Član
Član

Postod Aqarius u Sub Jul 26, 2008 12:21 pm

Pa fali kontekst, mozda. Hteo sam da vidim da li moze biti razumljivo ako dam go transkript. Bas cu to videti za Legvinovu.

...Cekaj, nesto mi nije jasno: Po tvom shvatanju price, Sta znaci posledjna recenica?
Slika
Korisnikov avatar
Član
Član

Povratak na Priče