[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4586: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4588: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4589: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4590: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
www.tolkien.rs • Pogledaj temu - Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Koje ste čitali i šta biste preporučili

Moderatori: High Duke, rinsvind

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod DjoX u Čet Jun 25, 2009 3:00 pm

Prva stvar koja mora da se razgranici je o kom uzrastu pricamo! Ne mogu isto da preporucim nekome ko ima 14 godina i pocinej da cita sf/f i nekome ko ima 20 i tek sada ulazi u te vode... Takodje treba uzati u obzir njegovo predhodno iskustvo sa knjizevnoscu(mozda se radi o nekome ko je doktorirao neki drugi zarn a tek se sada upustha u fantastiku) ...

Ali evo dajem glas Zemljomrju kao necemo shto bi moglo da se dopadne pocetnicima!

Naravno Tolkin(pogotovo sada kada ima popularnost zbog fila i svega ostalog)...

Nije losh ni Jordan,Martin,Fist,Edings i ostali kao neshto shto je univerzalno...

Salvatore i Goodkind takodje...

Pracet i Atuostoperskivodickrozgalaksiju neshto kasnije...

A sve Zelaznijevo bih ostavio za kasnije kako bi moglo da se lepo upije i shvati...

Inace skrozo sam na nekoj akciju uzeo "Jack Vace - Emphyrio, jel valja to neshto? Vidim da ima dobre kritike...
Slika
http://www.myspace.com/lepojevic
"I would have liked to insult you, but the sad truth is that you wouldn't understand me."
"I'm smiling. That alone should scare you."
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1103
Pridružio se: Pet Maj 07, 2004 2:12 pm
Lokacija: NisH

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod Draugdur u Čet Jun 25, 2009 6:10 pm

Here lies Firedorn, a hero in bed.
He once was alive, but now he's dead.
The last woman he bedded, turned out a man
and crying in shame, off a cliff he ran.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1848
Pridružio se: Pon Maj 24, 2004 10:50 am
Lokacija: Middle Earth

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod lightmath u Čet Jun 25, 2009 6:39 pm

Za pocetnike bi moglo da bude "Podizanje zvezdane plime" od Dejvida Brina (i ostale iz njegovog serijala Uzdizanje). Mogu da probaju i sa Kardovom "Enderovom igrom".
Edicija naučne fantastike Radijant

Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1026
Pridružio se: Ned Jan 18, 2004 5:57 pm
Lokacija: Novi Sad

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod DjoX u Pet Jun 26, 2009 12:28 pm

Zashtp da ne dzordana i martina? Ako ima se dovoljno svidi martin ih moze naterati da citaju i do kraja,a ako ne i prve knjige su dobre kao neki uvod u fantastiku...

Inace mislim da bi bila dobra ideja da svako napishe sa cime je on poceo,siguran sam da bi to pomoglo u davanju neke generalne ideje...
Slika
http://www.myspace.com/lepojevic
"I would have liked to insult you, but the sad truth is that you wouldn't understand me."
"I'm smiling. That alone should scare you."
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1103
Pridružio se: Pet Maj 07, 2004 2:12 pm
Lokacija: NisH

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod Egon Zmaj u Pet Jun 26, 2009 1:38 pm

Ja sam krenuo od Tolkina, pa sam na jednom sajmu, naleteo na Dzordana i kupio prva dva dela. Posle toga je sve pomesano, i kvalitet i serijali. Mada mogu reci da sam Hronike Ambera procitao u jednom dahu, i moram reci da mi je to jedan od omiljenih serijala, pa cak izuzimajuci i veliki broj gresaka u recima, ponavljanjem stranica, i tako tih stvarcica.
U njemu je svuda rasuta duša,
po celom svetu deca i ljudi,
a grad iznad reka stoji ko kruna,
danju me veže, noću me budi.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1608
Pridružio se: Pet Mar 17, 2006 3:23 pm
Lokacija: Blok45

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod Orion u Pet Jun 26, 2009 8:32 pm

Ja sam isto krenuo sa Tolkinom, a drugi serijal koji sam citao su Letopisi Tomasa Kovenanta, od Stivena
Donaldsona. Mislim da bi i to moglo da se preporuci, u pitanju je odlican serijal.
Sad za kasnije, vec sam u nekim drugim blogovima dao predloge, da se ne ponavljam.
Sto se tice SF, poceo sam sa klasicima- Asimov, Klark, Niven, kasnije braca Strugacki..
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 588
Pridružio se: Sub Nov 17, 2007 2:01 am

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod nightflier u Sub Jun 27, 2009 12:24 am

Problem u čitavoj ovoj priči je to što jednostavno nema dovoljno izbora da bi se sada napravio nekakav odabir za početnike. Nekada su postojale profilisane edicije, ali toga sada nema. Moj pokušaj da u "Alnariju" kreiram tako nešto neslavno je propao, delimično usled nezainteresovanosti čitalaca, a delimično stoga što takav poduhvat zahteva veću angažovanost nego što je izdavač u tom trenutku bio spreman da pruži. Tužna i žalosna činjenica je da je izdavaštvo za najmlađe potpuno zapušteno i da država ne pokazuje nikakvo interesovanje da tu nešto uradi. Verujem da bi se i nasilje u školama smanjilo kada bi deca bila izložena književnosti prilagođenoj njihovom uzrastu i interesovanjima. Ali mrka kapa...
http://nightfliersbookspace.blogspot.com
Dread Lord, Father of Victories, Storm rider, Wild Huntsman, aid us now. Dark Goddess, Morrigú of the Crows, Red Hag of Battles, to You I dedicate the harvest of the unplowed field of war, and the blood to be spilled this day on Your earth. Be You both with Your children; and if this is my hour, then know I go most willingly to You.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 490
Pridružio se: Ned Dec 05, 2004 3:06 pm
Lokacija: Under the bough of the First Tree

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod Perin u Sub Jun 27, 2009 2:19 am

Jeste, u pravu si. Sve su to problemi. Ali moramo da se vodimo onim što imamo, kakvo - takvo je. Edings, Fajst, Tolkin, su dosta dobra literatura za 14-15 godina. Ali šta dalje? Eragon? Ne znam. Možemo klincima preporučiti samo 5 naslova, da budu za njihov uzrast i da se zainteresuju za ovu literaturu. To je baš zbog činjenice da država ne radi ama baš ništa da decu zainteresuje za čitanje. Treba to od malih nogu. Pa ja sam sa 8 godina uzeo i pročitao žitije svetaca. Bilo mi zanimljivo. Kao bajka neka. Sveti Jeremija kakav je život imao, pa kako se sveti Ilija uzneo u nebesa...Ovo sa žitijama je bio samo primer, naravno. Verujem da ima dosta stvari koji bi zanimale decu od 8-9 godina....ja sam u to vreme gutao pustolovne romane, mogu i da kažem one iz "Bratstva i jedinstva", od Mate Lovraka "Vlak u snjegu," Tone Seliškara "Družina Sinjeg Galeba," Ćopića i "Magareće godine," "Orlovi rano lete"...Ali je to bilo drugo vreme. Sad im treba neka savremenija literatura. Sad deca sa 7 godina znaju da kucaju na tastaturi, imaju računare, mobilni telefon....vreme ide dalje, i mora se i literatura tom vremenu prilagoditi. Mada bih ja opet preporučio klinicma pomenute knjige :D

@DjoX: Hajde da kažemo da je uzrast tinejdžerski - od 14-16 godina.
Književni prikazi, osvrti, eseji, kritike: http://klub-knjige.blogspot.com/
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1591
Pridružio se: Pon Mar 07, 2005 4:17 pm
Lokacija: Banjaluka

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod DjoX u Sub Jun 27, 2009 12:05 pm

Pa ne znam ja sam tamo za 7-8 godina procitao hobita, a odmah zatim i GP(mada se nisam bash sjajno porveo sa njim,mislim da ga nisam bio ni zavrshio)... Posle toga je ishao neki hari poter,pa opet tolkin...A onda njegova mracna tkanja,pa oni cirkus nakaza,edings i jordan posle i tako dalje i dalko dalje...Mada se secam da sam se bash bio iznapinjao da nadjem ,josh u 4-tom razredu, put u srediste zemlje...
Slika
http://www.myspace.com/lepojevic
"I would have liked to insult you, but the sad truth is that you wouldn't understand me."
"I'm smiling. That alone should scare you."
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1103
Pridružio se: Pet Maj 07, 2004 2:12 pm
Lokacija: NisH

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod nightflier u Sub Jun 27, 2009 3:26 pm

Nameće se zaključak da je najbolje čitati ono čega možeš da se dokopaš. Bojim se da je u ovoj zemlji tako već decenijama, sve otkad je država digla ruke od politike promovisanja sadržaja namenjenih deci i omladini.
http://nightfliersbookspace.blogspot.com
Dread Lord, Father of Victories, Storm rider, Wild Huntsman, aid us now. Dark Goddess, Morrigú of the Crows, Red Hag of Battles, to You I dedicate the harvest of the unplowed field of war, and the blood to be spilled this day on Your earth. Be You both with Your children; and if this is my hour, then know I go most willingly to You.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 490
Pridružio se: Ned Dec 05, 2004 3:06 pm
Lokacija: Under the bough of the First Tree

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod babakarniang u Uto Jun 30, 2009 3:22 pm

Evo da i Ja dam svoj doprinos...

Pocetak EF-a moze biti serijal Nasledje - Kristofer Paolini prilicno citljiv za pocetnika (mada sam se smijao do suza kad decko objasnjava kako mu je otac dao ideju da Eragonov mac bukne vatrom svaki put kad mu izgovori ime to je opisao rijecima veoma cool zar ne? ::T:: ::T:: ::T:: )

A SF moze Skakac - Stiven Guld jako laka i zabavna pricica (veoma, veoma razlicita od onog tresh filma tako da vas to ne odvrati)
Član
Član
 
Postovi: 222
Pridružio se: Uto Dec 19, 2006 12:05 am

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod mnb u Sre Jul 15, 2009 5:21 pm

Pa hoce li biti tog renoviranja sajta ili ne? Necu postavljati svoju listu dok se sile na vrhu ( znaju koje su ) ne dogovore.

Ocito, neko je iz ministarstva prosvjete odlucio uzeti stvar iz nasih ruku u svoje: postoji prijedlog da se u lektiru uvrste ( paz' ovo ) HARI POTER te GOSPODAR...; sto ce reci, i ono malo djecice zainteresovane za Fantastiku ce pobjeci glavom bez obzira. Nekako sam sredinom devedesetih zamrzio te vijesti o kasapljenju lektira vodjenih savremenim globalistickim prohtjevima tj. dnevnom internacionalnom politikom jer su sobom povlacile ogromne talase razocaranja: Vesna Parun je prva izletjela a djeca su je obozavala, no kada su mi rijekli da se i Krleza djae opcionalno, poludio sam ( cini mi se da su iz osnovne skole izbacili i PERU KRVZICU, DRUZBU SINJEGA GALEBA te svu onu djecu zatocenu u VALKU U SNIJEGU... ako otkriju da se Nusic zalagao za prava egipcana na pridruzivanje rijedu malteskih vitezova u vrijeme secesije sinajskoga gorja odose i HAJDUCI ).
Slika

Luk ( Van Hansis ): To sto smo imali, bilo je tako kratko ali i tako dobro i nikada necu to zaboraviti...Ali ako ostanes sa mnom sva ce vrata biti zatvorena. A ako i budu otvorena, moja kolica nece moci da prodju kroz njih...

Noa ( Dzejk Silberman ): Da probam da ti objasnim u terminima koje ces razumeti: Snajder... you're full of it.
Član
Član
 
Postovi: 1016
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 11:39 am

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod Perin u Sre Jul 15, 2009 5:37 pm

Ma, po meni su i Gospodar i Hari Poter dobar potez, sad zavisi od prirode deteta da li će ostati na tome ili će nastaviti da čita nešto kvalitetnije. Ja sam imao sreće što mi se Gospodar nije sviđao toliko u startu; lakše mi je ležao i Edings i Fajst, tako da sam od njih krenuo. I od Džordana. Mislim sa fantastikom, naravno; iako sam Hobita pročitao u 5 razredu, pojma nisam imao na žanrovske odredbe u to doba - za fentezi sam se zainteresovao negde u 3 srednje. Do tada sam čitao pustolovne romane, od Maja, Kupera, i ostale bratije, rame uz rame sa Ničeom i Vajningerom :)
Književni prikazi, osvrti, eseji, kritike: http://klub-knjige.blogspot.com/
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1591
Pridružio se: Pon Mar 07, 2005 4:17 pm
Lokacija: Banjaluka

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod alcesta u Sre Jul 15, 2009 10:12 pm

Ja mislim da je svetogrđe porediti kvalitet HP-a i Gospodara, ali neću dalje, imamo druge teme za tu diskusiju. Ako sam dobro razumela iz GP-a su samo odlomci i to fakultativno, što je dobro jer nema smisla uvaliti osnovnoškolskoj decu toliku knjižurinu.
Tako da možda ono što je uvršćeno u obaveznu lektiru i nema smisla stavljati na ovu listu, pošto je ovo za čitanje po ličnom izboru. (Samo bi bilo lepo da ne pretvorimo i ovu temu u priču o lektiri kad se o njoj priča na bar tri druge teme.)

Znam da očajno kasnim sa svojim preporukama, stavljam ih za koji dan, obećavam. :oops: Osim Brzine mraka za koju sam link već dala. :)
What if you slept? And what if, in your sleep, you dreamed? And what if, in your dream, you went to heaven and there plucked a strange and beautiful flower? And what if, when you awoke, you had the flower in your hand? Ah, what then?
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 8806
Pridružio se: Sub Mar 15, 2003 9:34 pm

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod alcesta u Čet Jul 16, 2009 11:07 pm

Evo, sutra idem na odmor, pa da ne bude da nisam održala reč.

Prvo "obična" fantastika:

Mihael Ende.

Za one koji već vole bajke i traže neku malo složeniju i dublju, ali lepo ispričanu, Beskrajna priča. Nije za one koji misle da je fikcija zasnovana na ovome sada i danas jedino što vredi čitati. Jeste za one koji imaju dovoljno mašte da se užive u dobru priču makar koliko bila fantastična i bajkovita, i da zaglave sa knjigom do zore jer ne mogu da dočekaju kraj, a to nema nikakve veze sa godinama. ;) Jako lepo Solarisovo izdanje sa dvobojnim slovima kao što i treba je odlično za poklon. Ali za "lično" čitanje ipak preporučujem manju i džepniju verziju, zato što se može čitati u krevetu a po potrebi i sa baterijskom lampom ispod pokrivača, kao što je glavni lik radio. :D Preporuka posebno za one koji vole priče o putovanjima, bilo doslovnim bilo alegorijskim: ovo je i jedno i drugo, s dodatkom ezoterije koji uspeva da ne pokvari celinu. :)

Ono što je bitno jeste da će se u Endeovim romanima, ma koliko da deluju daleko od stvarnosti, uvek naći neka veza sa svakodnevicom da nas podseti na prave vrednosti koje u današnjoj potrošačkoj trci prečesto zaboravljamo. I zato njegove knjige mogu čitati i odrasli, i možda čak iz njih izvući dublje pouke. To posebno važi za drugi roman, Momo. (Nažalost ne znam ima li pored starog Nolitovog izdanja uopšte nekog novijeg, ali trebalo bi da ga ima u bibliotekama).
Momo je ime devojčice koja je glavni lik i ko je čitao Koralinu naći će možda neke sličnosti, ali meni je Momo daleko bolja. Više nego prava bajka, to je alegorija i zato je sasvim pogodna da je čitaju odrasli, ali naravno dovoljno lepo napisana da u njoj uživaju i deca. Momo je simbol prave ljudskosti, a neprijatelji koji kradu vreme predstavljaju sve ono što u današnjem načinu života nije dobro. Može da se shvati i kao kritika potrošačkog društva, ali ovo ne treba da odbije one koji vole bajke, jer nije nimalo suvoparno i propovedački; naprotiv, priča je vrlo uzbudljiva i ima živopisne likove, a mnogi od njih kao i sam zaplet povremeno podsećaju na određene popularne filmove, tako da bi i savremeni ukus trebalo u tom pogledu da bude zadovoljen. :P Inače, kod Endea je dobro što nije od pisaca koji čitaocu nameću svoje stavove kao jedino ispravne, pošto takve ne podnosim. On pušta da sama priča govori za njega.

Rekla sam već da preporučujem Hobita, posebno mlađima, ali je toliko već o njemu rečeno na drugim mestima da stvarno ne znam šta bih dodala. Za sve koji vole bajke, patuljke, zmajeve i potragu za blagom ovo je pravi izbor. Svakako za mlađi uzrast, ali ja sam ga prvi put pročitala sa 19 godina i nije mi nimalo smetalo, naprotiv. :D Ko hoće da se upozna s Tolkinom od ovoga mora početi svakako, GP je za kasnije i jeste da je većina Hobita prepričana na početku ali opet mislim da GP ne treba čitati pre ovoga.


SF u idućem postu, da bude preglednije, a i ovako sam preterala.
What if you slept? And what if, in your sleep, you dreamed? And what if, in your dream, you went to heaven and there plucked a strange and beautiful flower? And what if, when you awoke, you had the flower in your hand? Ah, what then?
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 8806
Pridružio se: Sub Mar 15, 2003 9:34 pm

PrethodniSledeća

Povratak na Fantasy knjige

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju

cron