[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4586: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4588: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4589: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /includes/functions.php on line 4590: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/functions.php:3765)
www.tolkien.rs • Pogledaj temu - Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Koje ste čitali i šta biste preporučili

Moderatori: High Duke, rinsvind

 Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod Perin u Ned Jun 07, 2009 4:05 pm

Evo, ja ću ukrasti mnb-ovu ideju i otvoriti temu sa preporukama knjiga iz SF & EF žanra. Dosta ljudi se sreće, na početku, sa velikim izborom literature (mahom shit literature, da budemo iskreni) koje plasiraju naše izdavačke kuće, barem što se tiče EF-a (SF literatura je dosta kvalitetnija, ali i ređa). Ova tema će se dakle baviti preporukama starijih i ozbiljnijih članova/čitalaca za nove generacije i "početnike", decu/mladež koja je rada da počne čitati fentezi a ne zna odakle da krene.

Moje preporuke idu, za početak čitanja EF literature, na sledeće naslove:

Belagrijada, Dejvid Edings (Pion proročanstva, Kraljica Čarobnjaštva, Magijski Gambit, Čudotvorčeva Kula, Čudesna Završnica) - Izdavač Laguna, Beograd - Edings, pokoj mu duši, je pisac koji nema neki književni kvalitet, ali pruža izvrsnu zabavu. Knjige su mu dosta predvidive, ali su pune humora i verujem da će se svako ko počne čitati fentezi sigurno oduševiti ovim serijalom, koji potpada pod klasični fentezi. Laguna je nastavila da izdaje knjige ovoga autora, a novi serijal, koji relativno nastavlja priču iz Belgarijade, jeste Melorijada.

Saga o Kapiji Svetova, Rejmond E. Fajst ( Čarobnjak: Šegrt, Čarobnjak: Majstor, Srebrni Trn, Tama iznad Setanona, Princ Krvi) - izdavač Laguna, Beograd) - Fajst potpada pod isti kalup kao i Edings. Klasičan fentezi, ovaj serijal je pun elfova, patuljaka, goblina i mračnih vilovnjaka, tako da će ga svaki fan Tolkina sigurno gutati kao beba svoju kašu :D Da se razumemo, ni ovaj pisac nema nekoga kvaliteta (mada mu se spisalačko umeće popravlja u Princu Krvi), ali možete da ga čitate na početku, čisto da se zagrejete za žanr EF-a, kako bi preko njega kasnije stigli do nekih velikana kao što su Robert Džordan, Ursula Legvin, Džin Vulf i mnogi drugi.

Priče o Otoriju, Lian Hern aka Gilian Rubinštajn (Preko slavujevog poda, Trava mu jastuk...) - izdavač je Narodna Knjiga, Beograd kao i u Hrvatskoj Mladinska (Otvorena Knjiga) - Stvarno je šteta što je Narodna Knjiga bankrotirala pre nego što je izdala poslednju knjigu u ovom prelepom serijalu, pod nazivom Brilliance of the Moon. Ovde se radi o epskoj fantastici smeštenoj u orijentalnom delu sveta, tačnije u Japanu. Rubinštajnova ili ti Hernova je dobar pisac i knjige joj plene pažnju kako opisima tako i samom radnjom. Ovo je iskrena preporuka svima (bilo početnicima bilo okorelim čitaocima fantastike).

Sećanje, Jad i Trn, Tad Vilijams (Presto od Zmajokosti 1 i 2, Kamen oproštaja, Ka kuli Zelenog Anđela 1 i 2) - izdavač je Laguna, Beograd, kao i u Hrvatskoj Algoritam, Zagreb. - Vilijams je ovim serijalom napisao jedan standardni fentezi serijal, ali za razliku od Fajsta i Edingsa on ima nešto spisalačkog umeća da ga začini kako dobrim rečenicama, tako i dobrom i solidnom radnjom. Jedina mana ove trilogije jeste što se radnja ispočetka sporo odvija, tako da će vam nakon pređenih 100 stranica izgledati kako ništa nije rečeno i doći ćete u iskušenje da ostavite ovaj serijal. Smognite snage i nastavite da ga čitate, jer ovo je serijal dosta prijemčljiv za širu publiku, a svideće se ljudima koji tek počinju da čitaju fentezi.

Hronike Ambera, Rodžer Zelazni ( Hronike Ambera su u tri toma objedinjene - Hronike Ambera 1, 2, 3) - izdavač je Alnari, Beograd. - Zelazni je pisac u čijim knjigama ima dosta humora, ali i dobre radnje. Hronike Ambera su postale, mogu slobodno reći, kultni serijal fantastike - jedina mana jeste što je Zelazni umro pre nego što ih je završio. Međutim, nemojte da vas to obeshrabri - priča je relativno zaokružena, zato put pod noge i otiđite u knjižaru po primerak ovog prelepog serijala koji će vas oduševiti. Ovo je inače prva preporuka, pored Priča o Otoriju, koja nije na kalup Tolkina i vilovnjaka.

Mislim da je dosta preporuka za dans, sutra ću dodati još neke preporuke za početak čitanja SF-a i verovatno proširiti listu preporuka za početke čitanja EF literature. Slobodno davajte svoje preporuke - njih ćemo ubacivati takođe u prvi post, tako da će ljudi koje zanima šta smo to stavili na listu, moći da je vide u ovom, prvom postu. Takođe bih molio moderatora da pinuje temu, ako mu nije problem.


SF PREPORUKE:


Karl Sagan, "Kontakt". Dovoljno SF da se nađe na listi preporuka, dovoljno razumljivo za laika, generalno optimistički pristup temi (zbog ovoga sam precrtao gomilu naslova sa liste,na čelu sa Bredberijevim Fahrenheitom)...
Oktavija Batler, DETE KRVI, Sirijus, zena je carica
Artur Klark, ZID TAME, Kentaurova zbirka, jedan od najboljih SF viceva
Isak Asimov, COVEK DVESTAGODISNJICE, Polarisova zbirka, najbolja njegova prica o robotima
Vonda N. MakIntajer, O TRAVI, MAGLI I PESKU, Kentaurova antologija, sjajno i posluzilo za roman
Dejvid Brin, TOR SRECE KAPETANA AMERIKU, Sirijus, ne nije o Marvelovim stripovima
Dzordz R. R. MArtin, NOCNI LETACI, Znak Sagite, moja omiljena prica SF strave
Teri Bison, DVA MOMKA IZ BUDUCNOSTI, Poalrisova antologija, moja omiljena Sf humoreska oja nnije Seklijeva
i
najbolja SF prica svih vremena
Ursula Legvin, ONI KOJI ODLAE IZ OMELASA, Sirijus, remek delo, mozda je ima i u nekoj od Poalrisovih antologija.
... A onda i Brdberi, Silverberg, Vulf, i Zelaznijevih 24 POGLEDA... kad se naviknu...

NAPOMENA: Preporuke je dao mnb.


evo i mojih preporuka za SF:

Lois Mekmaster Bižol - Saga o Majlsu Vorkosinganu, prva dva dela izdala Laguna, Beograd, ostatak ima u izdanju Algoritma, Zagreb. Barem mislim da je Algoritam. Ovo je militeri-sf, koji će se verovatno svideti široj populaciji. Meni je ok, zabavno štivo.

Vilijam Gibson - Neuromanser (ili u novom izadnju Neuromant). Izdavač je IPS, za novo izdanje, a za staro...ne znam. Ovo je sajberpank. Ko voli Matrix film, voleće i ovo delo.

Frenk Herbert, Hronike Dine. Izdavač je Alnari, Beograd, mada imam i starijih izdanja drugih izdavačkih kuća. Šta reći o ovom klasiku SF-a? Lično omiljeno SF delo, mada kvalitet opada nakon 2 toma. Ovo delo je verovatno mnogo vas pročitalo, i siguran sam da ćete se složiti samnom da je ovo neizostavno štivo.

Daglas Adams - Autostoperski vodič kroz Galaksiju. Izdavač je Alnari, Beograd. Ovo je jedno kultno delo, pisca koji nam pored razne šarolikosti svetova nudi i dosta humora. Zaboravite na onu skalameriju od filma - pročitajte knjigu koja je deset puta bolja, a i smešnija

Erik Ajdl - Put na Mars. Izdavača ne znam, ali čini mi se da je Mono i Manjana u pitanju. Srbija. Isti je ovo slučaj kao sa Adamsom. Roman je pun humora, ali to je i za očekivati, sa obzirom da je roman napisao bivši član Monti Pajtona. U pitanju je opet SF. Kao i kod Adamsa, pun je humora.

Za one koji žele neo SF delo koje je malo "jače" i "osrednje" onda neka pročita:

Rodžer Zelazni - Stvorenja Svetlosti i Tame. Izdavač je Alnari, Beograd. Ne znam tamčno da li ovo delo da svrstavam u SF, ali je meni lično ono više SF nego EF. U svakom slučaju, preporuka ide za ovo Zelaznijevo delo.

Rodžer Zelazni - Gospodar Svetlosti. Izdavač je Alnari, Beograd. - Meni omiljeno Zelaznijevo delo. A must read. Inače roman je zaseban, pročitate ga, i nema više

Rej Bredberi - Farenhajt 451. Izdavač je Laguna, Beograd. Ovo delo mi se baš svidelo. Kupio sam ga buzašto, za neka 2.5 evra, jer je u to vreme bila neka rasprodaja u Lagininim klubovima knjige. Delo sadrži malo, hajde da tako kažem, filozofije u sebi. Ekstra je stvarno, posle ovog dela se čovek stvarno zapita kakva ga budućnost čeka.

Filip K. Dik - Sanjaju li Androidi električne ovce? Izdavač je Algoritam, Srbija. Ovo delo je prevedeno na ćiriličnom pismu, tako da sve kolege iz Hrvatske verovatno neće moći da pročitaju ovo delo koje je stvarno super. Sličan uticaj je na mene imalo kao Farenhajt.

Filip K. Dik - Ubik. Izdavač je Algoritam, Srbija. Isti slučaj kao i sa gorepomenutom knjigom istog pisca.
Književni prikazi, osvrti, eseji, kritike: http://klub-knjige.blogspot.com/
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1591
Pridružio se: Pon Mar 07, 2005 4:17 pm
Lokacija: Banjaluka

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod mnb u Čet Jun 11, 2009 12:13 pm

Poptpuno podrzavam nesto ovakvo. Ne znam sta je pinovanje, ali ako ej kao sticky, moze: ovako neka naivna mlada ili stara dusica zeljna okusavanja Fantasy-ja, odmah na pocetku podfrouma moze da naleti na to sto bi joj mnogo znacilo. Trenutno sam u frci - nagomilale su mi se neke obaveze, ali gledacu da i ja daem svoj doprinos. Ja cu se doduse ogranicit samo na ono sto je objavljeno kod nas, i moguce da ce moj post biti posvecen malo mracnijoj Fantastici...
Slika

Luk ( Van Hansis ): To sto smo imali, bilo je tako kratko ali i tako dobro i nikada necu to zaboraviti...Ali ako ostanes sa mnom sva ce vrata biti zatvorena. A ako i budu otvorena, moja kolica nece moci da prodju kroz njih...

Noa ( Dzejk Silberman ): Da probam da ti objasnim u terminima koje ces razumeti: Snajder... you're full of it.
Član
Član
 
Postovi: 1016
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 11:39 am

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod Perin u Čet Jun 11, 2009 12:35 pm

Pa i ja sam gledao da se ograničim na ono što je objavljivano kod nas, nisam hteo da preporučujem dela koja su na stranom jeziku, pošto smatram da sami početnik ne bi bio zainteresovan previše da čita na engleskom. Takođe, išao sam na malo blažu, književnički ne toliko kvalitetnu literaturu, ali zato dosta zabavnu i prijemčljivu, čisto za početak čitanja....nešto kontam da kasnije navedem jedan podnaslov za malo "ozbiljnije" čitaoce. Sem tog, provukao sam Zelaznija i Rubinštajnovu, a oni imaju kvaliteta. ;) Gledaću i ja da proširim listu, samo što sam u frci sa ispitima i poslom, pa nemam previše vremena za dublje razmatranje i opisivanje svakog serijala ponaosob.

Samo mi nešto slab odziv ljudi, mislio sam da će barem još neko da napiše koju preporuku, tema stoji evo već par dana...
Književni prikazi, osvrti, eseji, kritike: http://klub-knjige.blogspot.com/
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1591
Pridružio se: Pon Mar 07, 2005 4:17 pm
Lokacija: Banjaluka

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod Hama u Čet Jun 11, 2009 12:36 pm

Ne znam...edings i vilijams po meni ne valjaju nesto mnogo...i da pocetnici, sta god radili nikako ne citajte elejn kaninghem....idiotkinja je nepismena i nemastovita kao krtica...
Lets go! Heroes for a day, Legends forever!!!

Postoje dve vrste ljudi sa kojima nemam mnogo zajednickog...one koji ne znaju engleski i one koji ne znaju da rade na kompjuterima...

Ne postoji evolucija, postoje samo zivotinje koje se Hami nisu dopale...

http://www.improbableisland.com/home.php?r=Predrag
Slika
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 4636
Pridružio se: Sub Dec 21, 2002 1:02 pm
Lokacija: Beograd

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod Perin u Čet Jun 11, 2009 12:49 pm

Književnički, Edings ne valja puno, da; ali za prosečnog početnika čitanja EF-a (čitaj 14-15 godina) Edings je puno pogodak ;) Vilijams, da se razumemo, ima i književnog kvaliteta, ali mu je, kao što sam već naveo, radnja dosta spora. Ali svakom svoje - slobodno napiši šta po tebi čisti početnik u EF,SF treba da čita, pa ćemo staviti i tvoje preporuke na prvi post ;)
Književni prikazi, osvrti, eseji, kritike: http://klub-knjige.blogspot.com/
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1591
Pridružio se: Pon Mar 07, 2005 4:17 pm
Lokacija: Banjaluka

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod Draugdur u Čet Jun 11, 2009 1:19 pm

Jedno pitanje: je li kod nas Hronike Ambera izdao još neko osim Alnarija? Ako nije, onda bi se moja preporuka ograničila samo na pri dio (tj. prvih pet "knjiga"), pošto su drugi i treći (drugih 5) katastrofalno prevedeni. Nije ni prvi nešto, ali ova dva su čisti užas. Plus što prvi dio djeluje dovršenije, koliko god to čudno zvučalo.

Meni se lično Belgarijada uopšte nije svidjela, čak ni kao "zabava nabrzinu" :? može biti da sam bio prestar kad sam je čitao :feler:
Here lies Firedorn, a hero in bed.
He once was alive, but now he's dead.
The last woman he bedded, turned out a man
and crying in shame, off a cliff he ran.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1848
Pridružio se: Pon Maj 24, 2004 10:50 am
Lokacija: Middle Earth

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod Perin u Čet Jun 11, 2009 3:36 pm

Hahahah, ima i toga...godine čine svoje, znam iz iskustva :D Staviću naglasak na prvi tom Ambera.
Književni prikazi, osvrti, eseji, kritike: http://klub-knjige.blogspot.com/
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1591
Pridružio se: Pon Mar 07, 2005 4:17 pm
Lokacija: Banjaluka

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod DjoX u Čet Jun 11, 2009 6:58 pm

Sećanje, Jad i Trn, Tad Vilijams (Presto od Zmajokosti 1 i 2, Kamen oproštaja, Ka kuli Zelenog Anđela 1 i 2) - izdavač je Laguna, Beograd, kao i u Hrvatskoj Algoritam, Zagreb

Cekaj ti bi preporucio nekome(bilo kome) da cita ovo...??? Ja sam imao tu srecu da imam sve na engleskom i mogu da kazem da je jedno od najvecih sranja koje sam ikada citao(a ima ohoho stranica,shto mu dodje mnogo govna)!

Ja ovo ne bih ni mnb-u preporucio!

A i ne znam odakle ti ideja da gurnesh Amber u celu ovu druzinu!!!? \

Mozda kasnije pustim i ja neki spisak,ako me ne bude mrzelo...
Slika
http://www.myspace.com/lepojevic
"I would have liked to insult you, but the sad truth is that you wouldn't understand me."
"I'm smiling. That alone should scare you."
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1103
Pridružio se: Pet Maj 07, 2004 2:12 pm
Lokacija: NisH

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod GreyWolf u Čet Jun 11, 2009 7:43 pm

I ja sam na silu pojeo ta Sećanja, Trnje, i ostalo, zbog jednog pozitivnog review-a na netu. I bio je tako dobar da se posle par godina čitanja sećam dve stvari: negativcima smeta gvožđe, i ima neki mali mešanac Tiriona i gnoma zvani Binabik.

I da, Džordan velikan? Dobro, neću, to je za drugu temu :P
Član
Član
 
Postovi: 2158
Pridružio se: Sub Okt 18, 2003 6:37 pm
Lokacija: BG

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod Perin u Čet Jun 11, 2009 8:28 pm

Pa, svako ima svoje favorite; slobodno postujte svoje preporuke, tema je i zamišljena da se ponudi raznovrsnost i što više mišljenja. Ja recimo ne volim Tolkina, ali ga drugi neko obožava; slobodno neka stavi Tolkina, to je njegovo/njeno mišljenje. :wink:

Meni je Amber super, nije smarajući, lako se čita, ima dobrih fazona...mislim da bi ga početnici obžavali. ;)

Samo ne mogu editovati prvi post, a zamislio sam da na njemu budu sve preporuke koje imate da pružite....
Književni prikazi, osvrti, eseji, kritike: http://klub-knjige.blogspot.com/
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1591
Pridružio se: Pon Mar 07, 2005 4:17 pm
Lokacija: Banjaluka

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod DjoX u Čet Jun 11, 2009 9:29 pm

Ne znam ja licno volim kada neko da argumente zashto ne neshto na listi,ali ajde sad...

Inace koliko ja vidim ovde vishe nema ni starih clanova a kamoli novih,tako da je malo besciljno sastavljati ovu listu...

Bolje sastavitih top 100 knjiga ili tako neshto,mada je i to gubljenje vremena...
Slika
http://www.myspace.com/lepojevic
"I would have liked to insult you, but the sad truth is that you wouldn't understand me."
"I'm smiling. That alone should scare you."
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1103
Pridružio se: Pet Maj 07, 2004 2:12 pm
Lokacija: NisH

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod alcesta u Čet Jun 11, 2009 9:56 pm

Ja nemam ovih dana vremena, ali obećavam da ću se javiti do kraja iduće nedelje s preporukama. Zasad da nabacam, srećom pa me je ovaj put Draugdur preduhitrio povodom prevoda Ambera. :D Ja ne bih počinjala od serijala osim ako delovi nisu koliko-toliko samostalni. Ali naravno zavisi i od uzrasta.
Zasad od ne-SF-a (nije sve EF) preporučila bih Beskrajnu priču, Momo i Hobita. Za SF početnike Brzinu mraka jer ne liči mnogo na SF, Grad i zvezde i Čelične pećine. Vratiću se kasnije da obrazložim, a znam da ima dosta što sam zaboravila.
What if you slept? And what if, in your sleep, you dreamed? And what if, in your dream, you went to heaven and there plucked a strange and beautiful flower? And what if, when you awoke, you had the flower in your hand? Ah, what then?
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 8806
Pridružio se: Sub Mar 15, 2003 9:34 pm

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod Perin u Čet Jun 11, 2009 10:39 pm

Pa ja sam i gledao da obrazložim, barem malo, zašto sam stavio pomenute knjige na listu. Za Vilijamsa sam takođe rekao da mu je radnja spora, što je minus ;)

Alcesta, zamolio bih te da preporuke, kada ih budeš sredila, staviš u prvi post moj, sa svojim imenom naravno....staviš negde gore Alcesta preporučuje :D i stavi svoju listu sa objašnjenjima, jer ja ne mogu da editujem svoj post....
Književni prikazi, osvrti, eseji, kritike: http://klub-knjige.blogspot.com/
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1591
Pridružio se: Pon Mar 07, 2005 4:17 pm
Lokacija: Banjaluka

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod Egon Zmaj u Čet Jun 11, 2009 11:30 pm

U njemu je svuda rasuta duša,
po celom svetu deca i ljudi,
a grad iznad reka stoji ko kruna,
danju me veže, noću me budi.
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 1608
Pridružio se: Pet Mar 17, 2006 3:23 pm
Lokacija: Blok45

 Re: Šta na početku čitati od EF/SF - lista je na prvom postu!

Postod mnb u Pet Jun 12, 2009 12:28 am

Slika

Luk ( Van Hansis ): To sto smo imali, bilo je tako kratko ali i tako dobro i nikada necu to zaboraviti...Ali ako ostanes sa mnom sva ce vrata biti zatvorena. A ako i budu otvorena, moja kolica nece moci da prodju kroz njih...

Noa ( Dzejk Silberman ): Da probam da ti objasnim u terminima koje ces razumeti: Snajder... you're full of it.
Član
Član
 
Postovi: 1016
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 11:39 am

Sledeća

Povratak na Fantasy knjige

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju

cron