Zemlja Sumraka-Prica prva:Poceci mraka- II glava

Maštovite priče naših članova

Moderator: Earvena

 Zemlja Sumraka-Prica prva:Poceci mraka- II glava

Postod Silvanas u Sre Jan 26, 2011 12:30 am

Zemlja sumraka I deo:
-pocetak mraka-
Glava II:
-Sumrak-
Osam godina mraka. Malik se ne seca kada je poslednji put imao razlog da se smeje. Jednim trenutkom, jednim zatreskom zemlje nestala je njegova sreca i sreca celog njegovog naroda. Posle one kobne veceri sve sto je ikada bilo vredno u toj nekada slavnoj zemlji, sada je zaboravljeno. Cak i njeno ime. Sada se ta zemlja zvala...Zemlja Sumraka. Tako su je zvali njeni stanovnici, i svi drugi koji su ziveli oko njih. Prostirala se do pet mora, imala jos uvek i red i poredak, narod je bio posten i zemlja je funkcionisala. Ali njihova istinska sreca, istinska sloboda...bila im je oduzeta. Bili su ocajni.Osam godina mraka. Sunce u ovoj zemlji vise nije izlazilo. Ljudi su se okrenuli staroj religiji davno zaboravljenoj. Poceli su se moliti ponovo starim bozanstvima, zvezdama. Zvezde su bile jedina nada tom napacenom, lakovernom narodu. Verovali su da ce sunce biti privuceno nazad lepotom zvezda. One su im bile i jedini nacin da razlikuju dan od noci. Danju video se samo mesec, koga su oni proklinjali, govoreci: "Ne trebas nam ti, vec tvoj brat, Sunce."Ali nocu...nocu su se videle i one. Njoh su slavili, i postovali. Car Malagej je posle velikog pomracenja proglasio godinu zalosti gde je narod svaki dan molio zvezde i njihova dva staroreligijska bozanstva da im vrate sunce. On u to nije verovao. Morao je dati narodu razlog i povod da se nada. Svoju je vojsku poslao u sve krajeve zemlje da nadju bilo kakvu pomoc i odgovor na ovo prokletstvo. Medjutim...nista. Pocela je jedna potpuno nova era. Narod je poceo slaviti druga bozanstva, priredjivao odredjene praznike i ponasao se cudno, divlje..."U ocima im vidim ocaj, Malice sine moj." ,rekao je jedne noci pod zvezdama svom Maliku. "Ne znam koliko jos mozemo ziveti ovako. Bez useva, bez zivota...Magija nas nece zauvek odrzavati. Treba nam sunce. Treba nam zivot. Od kad nema tvog starog ucitelja, ne postoji niko ko me moze posavetovati bez zlih zelja u zlom vremenu. Ovde svi traze sopstvenu dobrobit na racun tudje nesrece. Takav je postao ovaj narod. I ne krivim ih. Ali sada Malice...Sada spremaju nesto najcrnje. Oni hoce u rat!" Malik je gledao bledo. Nije verovao u to sto cuje. Njihova je zemlja bila mirna i postena od kad je sveta i veka i nikakav sumrak to ne bi trebao promeniti.Ali, narod tako nije razmisljao. Rekli su da ce car izgubiti vlast ne dopusti li odlazak u rat na Dan zvizduka. Dan zvizduka bio je jedan staroreligijski dan kada je vrhovni carobnjak zvizdukom prizivao jedno od dva bozanstva, Krvozednog psa...On je predstavljao nasilje. Taj dan sada je padao na zavrsetak osme godine mraka, na Malikov rodjendan. Ponovo se Safirine reci ispunjavaju. "Njegov ce dan rodjenja biti nesreca njega i svih drugih." Ocekivalo se krvoprolice. Malik je poceo umisljati kako je sve njegova krivica, kako bi bilo bolje da se nije rodio. Medjutim, car svoju mudrost nije odbacivao tako olako. Radi dobrobiti zemlje i poretka u njoj nije smeo odbaciti vlast zabranom rata. Morao je da deluje nekako. Ali kako? Zadnje zrno peska u satu njihovog vremena polako je dolazilo na red da istekne i sa sobom povuce ogromne zrtve. Car je imao jednu poslednju ideju. Nimalo sigurnu, nimalo bezazlenu. Po mnogima ovaj bi plan vodio u sigutnu smrt. Ali car nikoga nije pitao za savet. Nije mu trebao jer je znao da je to jedini i poslednji nacin. Moralo bi da se odradi u tajnosti. Car je znajuci to svoj tajni plan poverio svom najodanijem podaniku i sada vec najsposobnijem ratniku, svome sinu, Maliku. Malik se razvio u najboljeg ratnika cele Zemlje Sumraka i bio vrlo domisljat i sposoban. Sada je ovaj mladi momak punio 16 godina. Kroz sedam dana, na njegov rodjendan ici ce se u rat. Malagej je prizvao svog sina sebi i ispricao mu o planu koji je poslednja sansa za njihovo spasenje. Car je sedeo mirno. Malik je prisao, svom ocu poljubio prsten i kleknuo pred njega, kao sto je od starine obicaj za princevsko ponasanje prema svom ocu. Medjutim, car ga podize i rece: "Sada cemo, sine moj, ja i ti da izbegnemo obicaje jer sada se gledamo kao jednaki, jedan drugom ravni."Malik je bio zacudjen. Malagej je nastavio: "Ovaj zadatak mora izvrsiti neko cija lojalnost ovoj imperiji nije ni pod kakvom sumnjom. Posto ja takvog, osim tebe ne poznajem od kad tvog starog ucitelja nema, a ja nemam srca da svog sina saljem u smrt, tvoj ce zadatak biti da takvu osobu vrednu zrtve za svoju zemlju, nadjes." Malik pocrvene od srama i besa. Drhtao je. Sede na stolicu taj mladi momak koji je vec uveliko imao viteski izgled i pojavu, i sada mirno progovori: "Ti kazes da me gledas kao sebi ravnog, a onda mi ne das u ime tvoje i ime ove carevine pokazati cast?! Ne postoji zadatak koga moj zivot nije vredan, niti tvoja ljubav koja moju duznost moze da prevazidje! Idem oce, a ti daj blagoslov ili ne. Ovde jesmo ravni. Ovo je moja odluka, moja cast, moj zivot na zrtvu!" Malagej zaplace. Nije mu bilo pravo. Svestan je car da je sinu dao rec kojom ga je obescastio. "idi sine, imas moj blagoslov i svu moju pomoc. Ovo jeste tvoja cast. Sada si vitez Plave kule!"
At least one person who walks this Earth knows your worst side... One is enough for you to be proud, or ashamed. Which one do you deserve? Pride or shame?

Slika
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 160
Pridružio se: Sub Jan 22, 2011 12:36 pm

 Re: Zemlja Sumraka-Prica prva:Poceci mraka- II glava

Postod Iris u Ned Jan 30, 2011 10:46 pm

Ma, šta je sad ovo...? Da nisi preskočio koju glavu između :D ?
Ovo veze s vezom nema... Šta se desilo sa suncem? I kako je sunce moglo da prestane da izlazi samo u jednoj zemlji? Svašta se desi za osam godina, kako to da niko nije pokušao da sazna šta se desilo? Nema doslednosti, pročitaj ponovo ali zamisli da ovo ti čitaš kao priču, ili knjigu, a ne kao pisac, i videćeš...
"U odredjenom trenutku svoga postojanja gubimo kontrolu nad sopstvenim zivotom i prepustamo se sudbini. Eto, to je najveca laz na svetu."

Be yourself. That's one thing no one can better than you.


Ponekad njace
Okupa se u prasini
Ponekad
Onda ga primetis

Inace
Vidis mu samo usi
Na glavi planete
A njega nema

::L::
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 269
Pridružio se: Sub Jan 29, 2011 9:41 pm
Lokacija: Gornji Milanovac

 Re: Zemlja Sumraka-Prica prva:Poceci mraka- II glava

Postod Silvanas u Ned Jan 30, 2011 11:39 pm

Na to sam i isao...Ukrao sam tu foru od nekih drugih pisaca. Tolkin je npr cesto pricao kao da ne prica nama nego sebi. Kao da samo on razume o cemu se radi i nema zelju da to iko drugi shvati. Na kraju ipak dodje do konacne poente. Sacekaj...imam par ideja na umu. Strpi se i videces
At least one person who walks this Earth knows your worst side... One is enough for you to be proud, or ashamed. Which one do you deserve? Pride or shame?

Slika
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 160
Pridružio se: Sub Jan 22, 2011 12:36 pm

 Re: Zemlja Sumraka-Prica prva:Poceci mraka- II glava

Postod Silvanas u Ned Jan 30, 2011 11:45 pm

Stavljam Cetvrtu glavu. Avantura tek krece. A kako je sunce nestalo? Zasto? Sta se sve desavalo svih tih osam godina? Pa to su pitanja koja sam zeleo da postavljas sebi kako bi nastavila da citas, i na njih dobila odgovore. Uostalom hej, ja imam 15 godina...nisam jos uvek dorastao. Hvala na svim konstruktivnim kritikama...stvarno si u pravu...preterujem, a i pravim neke glupe recenice. To je nesto o cemu cesto ne pazim jer pisem da bih se opustio i bez mnogo obaziranja. Izvinjavam se zbog toga. Pokusaj da uzivas u onim delovima koji su ok. :D
At least one person who walks this Earth knows your worst side... One is enough for you to be proud, or ashamed. Which one do you deserve? Pride or shame?

Slika
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 160
Pridružio se: Sub Jan 22, 2011 12:36 pm

 Re: Zemlja Sumraka-Prica prva:Poceci mraka- II glava

Postod Iris u Pon Jan 31, 2011 1:46 pm

Generalno mi se dopada, postavi jos. A inace, i ja imam 15, i to tek od skoro :D
"U odredjenom trenutku svoga postojanja gubimo kontrolu nad sopstvenim zivotom i prepustamo se sudbini. Eto, to je najveca laz na svetu."

Be yourself. That's one thing no one can better than you.


Ponekad njace
Okupa se u prasini
Ponekad
Onda ga primetis

Inace
Vidis mu samo usi
Na glavi planete
A njega nema

::L::
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 269
Pridružio se: Sub Jan 29, 2011 9:41 pm
Lokacija: Gornji Milanovac

 Re: Zemlja Sumraka-Prica prva:Poceci mraka- II glava

Postod Silvanas u Pon Jan 31, 2011 5:37 pm

Pa super...Kako se zoves? Odakle si?
At least one person who walks this Earth knows your worst side... One is enough for you to be proud, or ashamed. Which one do you deserve? Pride or shame?

Slika
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 160
Pridružio se: Sub Jan 22, 2011 12:36 pm

 Re: Zemlja Sumraka-Prica prva:Poceci mraka- II glava

Postod Silvanas u Pon Jan 31, 2011 5:45 pm

I srecan rodjendan u tom slucaju...sa zakasnjenjem. :mrgreen:
At least one person who walks this Earth knows your worst side... One is enough for you to be proud, or ashamed. Which one do you deserve? Pride or shame?

Slika
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 160
Pridružio se: Sub Jan 22, 2011 12:36 pm

 Re: Zemlja Sumraka-Prica prva:Poceci mraka- II glava

Postod Iris u Pon Jan 31, 2011 9:36 pm

To nema veze s temom, ali hvala u svakom slucaju ::L:: Msm da imas jos da radis na prici. Nadam se da te nece mrzeti, jer bih bas volela da je vidim zavrsenu. Mozda da pitas nekog ko ima iskustva s pisanjem za savet?
Ja msm da to Tolkinovo samo deluje kao da on pise sam sebi. Ako i pise, onda mora sve da obradi i prilagodi drugima pre nego sto im pokaze. To je izuzetno tesko, pisati na taj nacin, i ja to sigurno necu pokusavati jos neko vreme :) Bar ne van dnevnika ::T:: ili tako neceg, kad zaista pisem sebi.
A te dorade ne bi trebalo da ti oduzmu mnogo vise vremena nego kad prepisujes pricu. To i treba da uradis, posle prvog pisanja, kako bi se otarasio nepotrebnih recenica i uoblicio ostale (i dao im smisao :wink: ) Razumem kako je to kad moras da pises na brzaka da bi napisao sve sto ti prolazi kroz glavu, ali, ponavljam, to je samo prvi zapis, treba ga prepisati, ili, ako radis na kompu, jos lakse, citas ga ponovo, i menjas sta nije dobro.
Uf, i ja mnogo filozofiram. Samo zelim da pomognem.
"U odredjenom trenutku svoga postojanja gubimo kontrolu nad sopstvenim zivotom i prepustamo se sudbini. Eto, to je najveca laz na svetu."

Be yourself. That's one thing no one can better than you.


Ponekad njace
Okupa se u prasini
Ponekad
Onda ga primetis

Inace
Vidis mu samo usi
Na glavi planete
A njega nema

::L::
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 269
Pridružio se: Sub Jan 29, 2011 9:41 pm
Lokacija: Gornji Milanovac

 Re: Zemlja Sumraka-Prica prva:Poceci mraka- II glava

Postod Silvanas u Pon Jan 31, 2011 11:58 pm

Aaaa hvala najlepse...da uradicu to definitivno. :D Nisam znao da je prica vredna doradjivanja, iskreno. Radio sam to kao razbibrigu i prilicno nerazgovetno u nekim trenucima...Kada zavrsim sa svime...dorade ce poceti...A na ovaj sajt cu takodje staviti i te preradjene verzije kako bih od vas, iskrenih kriticara, ponovo dobio dobre savete. Hvala najlepse Iris, i veruj mi Tolkien je poseban. Njegova prica je zaista fantasticna...ali za one nestrpljive krajnje glupa jer je nerazgovetan...cesto ima onih koji ga zbog toga ne vole. Oprobaj se sa njegovim delima...Hobit je jedini razgovetan i jasan, i poprilicno ugodan za citanje u svakom svom delu. Ostatak je samo za one koji imaju ambiciju da se sa time upoznaju. :D
At least one person who walks this Earth knows your worst side... One is enough for you to be proud, or ashamed. Which one do you deserve? Pride or shame?

Slika
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 160
Pridružio se: Sub Jan 22, 2011 12:36 pm

 Re: Zemlja Sumraka-Prica prva:Poceci mraka- II glava

Postod Iris u Uto Feb 01, 2011 10:28 pm

Slusaj, ja sam prestala da brojim koliko sam puta procitala Gospodara, i Tolkinu se DIVIM, samo kazem da je pisao na specifican nacin, i da to ne bih pokusavala dok mi broj procitanih knjiga ne poraaaaaste.... Sto znaci, bar jos koju godinu ^_^ . Ali imam otprilike predstavu o tome jer pravim spisak.
"U odredjenom trenutku svoga postojanja gubimo kontrolu nad sopstvenim zivotom i prepustamo se sudbini. Eto, to je najveca laz na svetu."

Be yourself. That's one thing no one can better than you.


Ponekad njace
Okupa se u prasini
Ponekad
Onda ga primetis

Inace
Vidis mu samo usi
Na glavi planete
A njega nema

::L::
Korisnikov avatar
Član
Član
 
Postovi: 269
Pridružio se: Sub Jan 29, 2011 9:41 pm
Lokacija: Gornji Milanovac


Povratak na Priče

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju

cron