Imamo pravo da živimo zdravoZvezdarski Hopenhagen
U subotu 12. decembra pozvali smo sugrađane da se, u okviru Zvezdarskog Hopenhagena, zajedno suprotstavimo pretećim klimatskim promenama.
Kako?Očuvanjem Zvezdarske šume.
Borbom za zdravu životnu sredinu.
Aktivnim učešćem u oblikovanju životnog okruženja.
Sa nama su billi: studentkinje Ekologije i zaštite životne sredine Biološkog fakulteta u Beogradu, studenti arhitekture, predvođeni Ivanom Kucinom, docentom Arhitektonskog fakulteta u Beogradu, profesorka Zagorka Golubović, borci za Peti park, članovi Beogradskog sindikata. I, što je najvažnije, mnogobrojni građani.
Studentkinje Studentkinje Ekologije i zaštite životne sredine Biološkog fakultetaŠta smo radili?Nastavili smo sa potpisivanjem peticije za zaštitu Zvezdarske šume. Borba za Zvezdarsku šumu još nije završena. Ima nagoveštaja da planerska birokratija i urbanistička kleptokratija pokušavaju da sabotiraju gradonačelnikov pokušaj da Zvezdarsku šumu zaštiti od seče. To im nećemo dopustiti. Džabe se nadaju da će, uz pomoć formalističkog kretenizma, na mala vrata progurati DRP Zvezdarske šume. Nema šansi da prođe.
Delili smo letke posvećene drveću – našoj nadi. Svaki hektar zdrave šume veže 6 tona ugljenika godišnje i tako ublažava efekat staklene bašte. Svaki hektar proizvede kiseonik za 45 ljudi. Potrebno je 300 stabala da se eliminiše ukupno zagađenje koje jedna osoba proizvede u toku svog života.
Upoznavali smo građane sa pravima koja im garantuje Arhuska konvencija, kako bi se efikasnije borili za zdravu životnu sredinu.
Konvencija podrazumeva:
1. Pravo građana na informisanost:
Građani imaju pravo na tačne informacije o pojavama i aktivnostima koje mogu imati uticaj na kvalitet životne sredine i zdravlje ljudi;
2. Pravo građana da učestvuju u donošenju odluka o životnoj sredini:
Pravo po kome građani mogu uzeti učešće u izradi planova i programa koje se tiču životne sredine kao što su generalni urbanistički, prostorni, regulacioni, lokalni ekološki planovi, odnosno učešće u pripremi propisa, u procedurama izrade analize uticaja na životnu sredinu i sl.
3. Pristup pravosuđu u slučaju kada su prethodna dva prava povređena: Svi građani čiji su interesi ili prava povređena u vezi sa pitanjima koja se tiču životne sredine imaju prava na sudsku zaštitu.
Jedan od modela Petog parkaStudenti Arhitektonskog fakulteta su, na primeru Petog parka, pokazali kako funkcioniše participativna arhitektura. Pošli su od želja stanara vezanih za prostor Petog parka. Predstavili su tri različita rešenja (radi se i na četvrtom), koja će se spojiti u jedan, sa kojim će se izaći pred nadležne organe.
Sve u svemu, bilo je živo.
